Zamknij

Powiaty gotowe na podwójny rocznik

17:06, 18.03.2019 P.N Aktualizacja: 12:30, 22.03.2019
Skomentuj

Zmiany w systemie edukacji oraz przygotowanie powiatów do dwukrotnie większej liczby uczniów, którzy pójdą od września do szkół ponadgimnazjalnych – to najważniejsze z tematów, jakie poruszono podczas Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego.

Po raz pierwszy w tym roku starostowie wszystkich pomorskich powiatów spotkali się na roboczym Konwencie, by wymienić się doświadczeniami, przedyskutować najistotniejsze sprawy i opracować wspólne stanowisko.

Najistotniejszą kwestią jest obecnie edukacja w kontekście podwójnego rocznika oraz planowanego strajku nauczycieli. Uczniów kończących gimnazja i szkoły podstawowe nie obowiązuje rejonizacja. Powiaty wiedzą zatem, ilu jest i ilu będzie absolwentów szkół, ale to, którzy uczniowie będą chcieli kształcić się w danym powiecie, a którzy postanowią kontynuować naukę np. w Trójmieście czy w innym powicie, to jedna wielka niewiadoma.

Konwent zorganizowano w pałacu w Kłaninie.

Pierwszy merytoryczny w tym roku Konwent organizowany jest w najbardziej wysuniętej na północ części województwa pomorskiego, czyli w powiecie puckim – powiedział Jarosław Białk, starosta pucki. - Jednym z największych wyzwań, które nas czekają, są kwestie związane z edukacją. W tym roku do szkół ponadgimnazjalnych przyjdą dwa roczniki, czyli absolwenci ostatnich klas gimnazjów i klas ósmych szkół podstawowych. Musimy być na to dobrze przygotowani.

Dla uczniów kończących gimnazjum i uczniów kończących szkoły podstawowe są inne kierunki kształcenia, inna podstawa programowa - dodała Gabriela Lisius, starosta wejherowski. - Nie można ich łączyć w klasach, dla każdego trzeba znaleźć miejsce. To wiąże się nie tylko z nowymi programami nauczania, ale również z nową kadrą nauczycielską.

Subwencje zostają u burmistrzów i prezydentów (nie mówię tu o starostach grodzkich), natomiast młodzież z częścią nauczycieli przechodzi do starostów – dodał Mirosław Czapla, starosta malborski, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego. - To problem, który dotyka wszystkich starostw w Polsce. Powiat malborski jest dobrze przygotowany do planowanych zmian, w ostatnim czasie przekazaliśmy szkołę rolniczą w Nowym Stawie burmistrzowi tej gminy, mamy też przygotowane obiekty. Absolutnie nie grozi nam sytuacja, w której lekcje odbywałyby się np. po godz. 15.00 w piątek. W naszym  przypadku szacujemy, że chodzi o dodatkowych 750 uczniów. Przez 4 miesiące będziemy musieli dopłacać ze swojego budżetu, ponieważ subwencje są nieruszalne i trzeba się z tym pogodzić. Natomiast w następnych latach subwencja będzie wyższa.

Podstawowym celem spotkań starostów jest wypracowanie stanowisk w różnych sprawach.

Gdy zjeżdżają się samorządowcy z całego województwa zarządzający średnim, czyli powiatowym szczeblem administracji, to nasz wspólny głos jest słyszalny – dodał Jarosław Białk. - Wymieniamy poglądy w różnych obszarach działalności. Czasem inaczej podchodzimy do różnych spraw, więc Konwent jest okazją do zaprezentowania dobrych praktyk i rozwiązań, które – o ile sprawdziły się w jednym powiecie - można później wprowadzić w innych regionach. Często na takie spotkania zapraszamy przedstawicieli różnych instytucji i stowarzyszeń, którzy przedstawiają stan aktualny lub plany legislacyjne. Jesteśmy w stanie do tego się odnieść oraz pewne rzeczy skorygować.

Warto dodać, że jeden ze starostów pomorskich – Mirosław Czapla – został niedawno członkiem Zarządu Powiatów Polskich

Na poziomie ogólnokrajowym, jako członek zarządu ZPP, interesuje mnie podział środków dla powiatów – powiedział starosta malborski. - Jestem jedynym członkiem w zespole ds. metropolii, a ze względu na to, że jestem także członkiem zarządu Metropolii Gdańskiej, mam nadzieję, że w końcu nie tylko Metropolia Śląska będzie oficjalnie zaakceptowana przez Sejm. Będę wspierał cały nasz region, będę wspierał działania prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu. To ogromna szansa zarówno dla powiatu malborskiego, jak i całego Pomorza.

Rafał Korbut

Fot. Piotr Zagiell

(P.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%