Zamknij
REKLAMA

Władze Sopotu apelują o zakaz pozyskiwania drewna z lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

04:00, 10.06.2019 | J.B
REKLAMA
Skomentuj

Sopoccy radni chcą zakazu pozyskiwania drewna do celów gospodarczych z lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Rezolucję w tej sprawie przyjęto jednogłośnie na ostatniej, majowej sesji. Stosowne pismo zostało już też wysłane do dyrekcji Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

- W związku z rozpoczęciem prac nad przygotowaniem Planu Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, zwracamy się do dyrektora Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz do radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego o uwzględnienie w jego zapisach zakazu prowadzenia gospodarki leśnej, mającej na celu pozyskanie drewna, dla obszaru leśnego otaczającego aglomerację trójmiejską. Położenie aglomeracji trójmiejskiej bezpośrednio na styku z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym stanowi dla niej niebagatelną wartość. Nie do przecenienia jest rekreacyjne znaczenie parku. Ale jeszcze większe jest jego znaczenie dla klimatu naszej metropolii. Tereny te zatrzymują duże ilości wody opadowej w glebie, w istotny sposób zmniejszają dobowe wahania temperatury powietrza i znacznie ograniczają uciążliwości związane ze zmiennością podmuchów wiatru” - czytamy w przyjętej przez sopockich radnych rezolucji.

Zdaniem władz nadmorskiego kurortu, w Planie Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego powinny znaleźć się zapisy „preferujące naturalne procesy odtwarzania środowiska przyrodniczego”.

- W naszej ocenie wycinka drzew na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w obrębie aglomeracji narusza w sposób istotny walory retencyjne ekosystemów lasu i zakłóca gospodarkę wodną, co sprawia, że nawet krótkotrwałe ulewy stają się zagrożeniem - tłumaczą radni z Sopotu.

Wielka wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Mieszkańcy oburzeni

Jeszcze przed przyjęciem oficjalnej rezolucji, o wprowadzenie zakazu wycinki drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym zaapelował do Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych wiceprezydent Sopotu, Marcin Skwierawski.

- Prowadzona w ostatnim okresie tego typu działalność spowodowała zniszczenie wielu ścieżek i tras turystycznych - wskazuje wiceprezydent Marcin Skwierawski.

- Trójmiejski Park Krajobrazowy powstał w 1979 roku. 92 proc. jego powierzchni zajmują lasy. Lasy te mają trzy funkcje: społeczną (rekreacyjną, turystyczną), przyrodniczą i gospodarczą. Nie chcemy, aby powtórzyła się u nas sytuacja taka, jak miała miejsce w Puszczy Białowieskiej czy na Mierzei Wiślanej - mówi Tomasz Lipiński, radny Platformy Sopocian. - W naszej części parku mamy 800 gatunków roślin, 800 gatunków grzybów i 150 gatunków ptaków. Niepokoją nas dosyć duże wyręby, prowadzone na terenie parku. Jak wynika z ostatnich badań, przeciwko nim opowiada się ok. 40 proc. mieszkańców aglomeracji. Wycinki są tak duże ze względu na wzrost założonego wskaźnika pozyskanego drewna. Naszym zdaniem wyrąb powinien być jeśli nie zakazany, to na pewno ograniczony do minimum - dodaje.

(J.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

bb

0 0

ten sam artykuł co na Nasze miasto Sopot- żywcem sciągnięte 12:22, 10.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

J.BJ.B

0 0

Posiłkowane z strony 13:02, 10.06.2019


bb

0 0

Nie posiłkowany tylko ściągnięty zdanie w zdanie 21:51, 10.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

J.BJ.B

0 0

Ponawiam panie/pani B, że jest to tylko posilkowane, pozdrawiam 22:22, 10.06.2019


BB

0 0

Sopoccy radni chcą zakazu pozyskiwania drewna do celów gospodarczych z lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Rezolucję w tej sprawie przyjęto jednogłośnie na ostatniej, majowej sesji. Stosowne pismo zostało już też wysłane do dyrekcji Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.- To jest że strony nasze miasto Sopot!!!!!
To tylko początek..... 22:12, 10.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bb

0 0

posiłkować się a kopiować całe zdania i nawet cały artykuł to różnica.
to nie tylko ten artykuł Panie/ pani J.B 08:10, 11.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DdDd

0 0

Jak się nie podoba to po co czytasz?
15:30, 11.06.2019


lilianaliliana

2 0

Widzę że niektórzy to nie mają co robić tylko sprawdzać.Pa B i pani b to pewnie ta sama osoba.Ludzie wy nie macie co robić tylko sprawdzać inne osoby.Na każdym portalu informacyjnym tak to działa.Dajcie spokój nie podoba wam się to nie czytajcie.A skoro pan/pani tak dobrze poinformowani to pewnie też z jakiejś gazety bo innym to nie przeszkadza tylko konkurencji.Lubie czytać artykuły pana/pani J.B. czy wam się to podoba czy nie. 22:37, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gst24.pl | Prawa zastrzeżone