Zamknij
REKLAMA

Kara za nieprzerejestrowanie pojazdu

04:00, 11.07.2019 | J.B
REKLAMA
Skomentuj

Projekt wpłynął do sejmu na początku czerwca i był już czytany. Poza mało istotnymi dla kierowców zmianami różnych ustaw dotyczących utrzymania porządku w gminach, pojawiła się tam również propozycja, by utrzymać porządek w legalizacji pojazdów. Dotyczy to art. 73. ustawy "prawo o ruchu drogowym", który określa zasady rejestracji pojazdów. W projekcie dodano zapis o obowiązkowym, 30-dniowym terminie na złożenie przez właściciela pojazdu wniosku o jego rejestrację.

W dotychczasowych przepisach kodeksu drogowego termin ten nie był tak precyzyjnie określony. W art. 78. istnieje bowiem zapis o obowiązku zawiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Często ignorowany przez kierowców, bo nie było wprost przewidzianych sankcji za niedotrzymanie tego obowiązku.

Założeniem twórcy nowych przepisów jest przyczynienie się do poprawy warunków legalnego obrotu pojazdami i przejrzystości danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Obecnie jest z tym wiele zamieszania.

Określono również sankcję w przypadku niezarejestrowania lub niewyrejestrowania pojazdu w wysokości do 1000 zł.

Jak twierdzą ustawodawcy, powyższe zmiany są odpowiedzią na zarzuty Komisji Europejskiej, dotyczące m.in. braku sankcji za niezarejestrowanie importowanego pojazdu oraz niewyrejestrowanie pojazdu wycofanego z eksploatacji.

Warto przy tym zauważyć, że jest to kara niższa wobec obecnie obowiązującej, choć bardzo rzadko lub wcale nie stosowanej, wynikającej z art. 97 ustawy kodeksu wykroczeń, a nakładającej grzywnę do 3000 zł. Jednak propozycja zmiany w prawie o ruchu drogowym będzie karą skuteczniejszą, bo realizowaną i nakładaną nie tylko na osoby fizyczne jak zwykły Kowalski, ale i osoby prawne.

W mojej opinii jest niemal pewne, że projekt, przynajmniej w tym zakresie przejdzie przez sejm. Dzięki wpisaniu tych przepisów do kodeksu drogowego, będzie realizowany przez policjantów podczas zwykłej kontroli drogowej.

(J.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gst24.pl | Prawa zastrzeżone