Zamknij
REKLAMA

Ruszył remont kościelnej wieży. Wizytówka miasta zostanie odnowiona

15:00, 28.07.2019 | J.B
Skomentuj
REKLAMA

Przed kilkoma miesiącami opisywaliśmy prace związane z odnowieniem południowej elewacji fary. Wówczas ksiądz proboszcz informował o potrzebie remontu kościelnej wieży, której stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Teraz kiedy prace już ruszyły, można mówić o wielkim sukcesie proboszcza, księży i parafian.

Parafia odzyska dawny blask
Za dwa lata parafia będzie obchodzić 40-lecie erygowania świątyni.
– Przygotowujemy się do tej uroczystości duchowo, głownie przez peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej oraz materialnie przez prace remontowe kościoła i całego zaplecza parafialnego – mówi ksiądz proboszcz Dariusz Nenca.

Przed kilkoma miesiącami zakończył się pierwszy etap remontu elewacji i wejścia do kościoła. Obecnie trwają prace związane w renowacją witraży oraz instalacją węzła ciepłowniczego w kościele. Przy kościele powstała również jadłodajnia, która zapewnia posiłki wielu osobom potrzebującym.
– W tym roku chcemy, po dość długich  przygotowaniach i ekspertyzach, przystąpić do koniecznego remontu wieży kościoła. Jest to najważniejsza inwestycja naszego pokolenia – mówi nasz rozmówca.

Remont pochłonie gigantyczne środki...
Koszt remontu wynosi prawie 600 tys. zł. Samorząd naszego miasta przekazał na ten cel 230 tys. zł. Swoją cegiełkę dorzuciły również władze powiatu starogardzkiego.
– Jesteśmy za to wielkie wsparcie bardzo wdzięczni i jednocześnie zobowiązani do podjęcia się, jeszcze bardziej osobiście, tego bardzo wymagającego zadania – mówi ks. Nenca.
Obecnie trwa etap badania czy wieża nie przechyla się i czy nie postępuje dalszy proces pękania ścian.

– Zwróciliśmy się o pomoc finansową do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Funduszu Kościelnego. Poprosiliśmy o pomoc inne instytucje. Mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem będziemy mogli to ważne i pilne dzieło prawidłowo wykonać i szczęśliwie ukończyć.

Nieznane dotąd przejście do krypt?
Obecne prace to pierwszy etap remontu wierzy – zewnętrzny. W dalszej części planuje się również remont wnętrza wieży, a następnie nawet udostępnienia turystom. Docelowo, po ukończeniu drugiego etapu remontu, na szycie powstać ma punkt widokowy, z którego korzystać będą mogli mieszkańcy, turyści, osoby wierzące i niewierzące.
– To wszystko jest przed nami. My bardzo chcemy wyjść do mieszkańców, bardzo chcemy, aby kościół był piękny przez wspólnotę, ale i przez budynek. Tu zdradzić mogę, że dowiedziałem się od mieszkańców, że z jednej strony wieży może znajdować się wejście do krypt, o którym wcześniej nie wiedzieliśmy. Również chcemy to sprawdzić – zdradza nam ksiądz Dariusz Nenca.

Proboszcz wyjaśnia, że prace doskonale zgrały się z zamknięciem ulicy Paderewskiego. Remont planowo zakończyć ma się równocześnie z remontem wjazdu na rynek.
O przebiegach prac będziemy informować Was na bieżąco.


Parafia św. Katarzyny i jej 44-metrowa wieża jest wizytówką i symbolem miasta, który bardzo często przewijał się przez historyczne pocztówki i czarno-białe zdjęcia. Inwestycja jest bardzo droga, a środki zebrane z kolekty nie są wstanie pokryć w całości kosztów.
Każdy z nas może dorzucić drobną cegiełkę, by przyczynić się do odnowienia obiektu.
Nr konta:
76 8340 00012002  0004 4033 0001
Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim, ul. Rynek 8

 

(J.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

lilianaliliana

2 0

To jest właśnie przykład na to że kociewiak.pl też kopouje.Artykuł może i został skopiowany ale nie z kociewiak.pl.Czyli że ci z konkurencji też nie są tacy święci.GST24 ma chociaż porządną szate graficzną pozdrawiam. 16:51, 11.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz