Zamknij
REKLAMA

Opłaty za śmieci. Takich podwyżek jeszcze nie było.

20:30, 13.12.2019 | M.N
Skomentuj
REKLAMA

Od 1 stycznia 2020 roku Starogardzianie za wywóz odpadów segregowanych zapłacą o 11 i 22 zł więcej w zależności od rodzaju gospodarstwa – odpowiednio jednoosobowego i  wieloosobowego. W wielu innych miastach Polski podstawowe opłaty są zwiększane nawet trzykrotnie. W przypadku nie wywiązywania się z obowiązku segregacji, mieszkańcy Starogardu Gdańskiego zapłacą za śmieci dwa razy więcej niż dotychczas.

Przykładowo 4-osobowa rodzina, mieszkająca w średniej wielkości mieszkaniu, która dotąd płaciła za śmieci segregowane – 49 zł, od 1 stycznia 2020 roku zapłaci 71 zł. Jeśli nie podejmie się segregacji odpadów, cena wzrośnie aż do 142 zł.

Za brak segregacji przewidziano surowe kary, w przypadku wspólnot odpowiedzialność będzie zbiorowa. Przestrzegania zasad segregacji będą nadzorowały firmy odbierające śmieci i to one będą zgłaszać uchybienia – na tej podstawie Urząd Miasta nałoży karę.

Dlaczego za śmieci zapłacimy kilkakrotnie więcej? 

Brak konkurencji, wyższe stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów – to główne przyczyny podwyżek cen za odbiór śmieci w ostatnich dwóch latach jak publikuje w swoim raporcie UOKIK.

Firmy wywożące śmieci tłumaczą się wzrostem kosztów, ale to nie jest jedyna przyczyna. Wzrost wynika z wielu czynników ekonomicznych, branżowych i prawnych, których kumulacja nastąpiła w ostatnim czasie.  Ponadto, firmy muszą wliczyć w koszty opłaty marszałkowskie (naliczane za śmieci wywożone na wysypiska, a nie do przetworzenia), które wzrosły ostatnio dziesięciokrotnie. Ceny surowców wtórnych spadają, co firmy też muszą wliczyć w koszty. Do tego dochodzi też narzucony przez przepisy unijne obowiązek segregacji śmieci na pięć frakcji, a nie jak dotychczas trzy. Oznacza to konieczność dostawienia dodatkowych pojemników.  To wszystko przekłada się na rosnący koszt przetwarzania odpadów.

Skoro sam wzrost cen jest nieunikniony i nic na niego nie poradzimy, może trzeba spojrzeć na całą sytuację z pozytywnej strony - wszystko to dzieje w dobrej wierze — z myślą o ekologii i przyszłości kolejnych pokoleń. 

(M.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz