Zamknij

Dożynki gminne 2021 za nami

08:00, 14.09.2021 R.L Aktualizacja: 07:39, 15.09.2021
Skomentuj

W niedzielę 12 września w Kręgu obchodziliśmy Święto plonów. Rozpoczęło się od odprawienia uroczystej mszy świętej w parafii pw. WNMP. Następnie procesja przeszła do parku, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie obchodów. Starostowie dożynek Sylwia i Roman Wiśniewscy przekazali bochen chleba na ręce Wójt Gminy Starogard Gdański Magdaleny Forc-Cherek oraz przewodniczącego Rady Gminy Marcina Hincy. Samorządowcy podzielili się chlebem z mieszkańcami.

- Tu jest moja ojczyzna, mój kościół, szkoła, praca, tu gdzie to pole, gdzie łan zboża, a z niego chleb. Za niego dziś dziękujemy Panu Bogu za to, że dał nam zebrać plony, za to, że dał nam spokojnie pracować i za to, że rolnicy mają dzisiaj co świętować. Dziękujemy wszystkim rolnikom, którzy się na co dzień angażują w tę trudną i tak ważną dla każdego z nas pracę. Bez Was nie byłoby co jeść. Bez Was nie byłoby życia. Dziękujemy za każdy dzień Waszej ciężkiej pracy. Dziękuję wszystkim, z którymi nam się tak świetnie współpracuje za to, że zechcieliście nas odwiedzić, za to, że chcieliście z nami świętować ten ważny w naszej gminie dzień. Życzę dzisiaj świetnej zabawy. – powiedziała Magdalena Forc-Cherek.

Następnie głos zabierali stojący na scenie zaproszeni goście. Wśród nich Marszałek Józef Sarnowski, Prezydent Starogardu Gdańskiego — Janusz Stankowiak, Wicestarosta Powiatu Starogardzkiego — Patryk Gabriel, Członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego — Lech Kolaska, Wójt Bobowa — Sylwester Patrzykąt, Dyrektor Biura Wojewody — Tomasz Gieszcz w imieniu wojewody pomorskiego, Sekretarz Marcin Byczkowski w zastępstwie za burmistrza Skarszew, Wójt Lubichowa - Andrzej Toczek, Burmistrz Pelplina — Mirosław Chyła, Zastępca wójta Tczewa — Tomasz Urbański.

Na ręce Starostów Dożynek Państwa Sylwii i Romana Wiśniewskich list gratulacyjny za trud pracy w imieniu posła Kazimierza Smolińskiego złożył Sebastian Dadaczyński. W swoim imieniu złożył go także Lech Kolaska.

- Piękne wieńce zrobiliście Państwo, jeden z nich znajdzie się na Dożynkach Wojewódzkich w Pelplinie. Przyznam, że nie zawsze tak bywało. Sam od 50 lat pracuje w rolnictwie. Mogę powiedzieć, że 25 lat było średnich, a 25 dobrych, tak jak dziś. Kochani rolnicy chciałem was serdecznie pozdrowić i powiedzieć, że zawsze możecie na mnie liczyć. A Wy dziewczyny z KGW jesteście the best! – powiedział Marszałek Józef Sarnowski.

Lech Kolaska podziękował Sołtysowi Okola, Zbigniewowi Nadolnemu za wyniki w sprzedaży trzody chlewnej.

- Chcę podziękować za to, że przez 18 lat ten pan sprzedał ponad 200 tysięcy tuczników i około 20 tysięcy sztuk krów i bydła i na to mamy dokumenty. Szanowni Rolnicy niech wam się darzy ! - powiedział Kolaska.

Prezydent Janusz Stankowiak podzielił się swoją refleksją, że miastu ciężko byłoby funkcjonować bez Gminy Starogard Gdański.

- Pani Wójt, drodzy czcigodni zebrani goście i kochani mieszkańcy gminy. To dla mnie niezwykły zaszczyt móc przekazać państwu pozdrowienia, ale także słowa uznania od mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Doszedłem do takiej smutnej konkluzji podczas poprzednich wystąpień, że Gmina Starogard Gdański mogłaby żyć bez miasta Starogard Gdański, ale odwrotnie trudno to sobie wyobrazić. To Wy nas karmicie, to Wasz trud i poświęcenie sprawia, że rano mogę iść do sklepu i kupić sobie ciepłą bułkę. Za to Wam serdecznie dzisiaj dziękuję. – powiedział Janusz Stankowiak prezydent Starogardu Gdańskiego.

Po uroczystych przemowach nastąpiła zabawa, a na mieszkańców czekało wiele atrakcji. Janek Gmer wjechał na środek placu ze swoją kultową grochówką i mimo deszczu cały czas ustawiała się do niego kolejka. Podobną długość miała ta, która ustawiała się po dzika od Koła Łowieckiego Słonka. Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich raczyły kociewskimi specjałami. Był food truck z m.in. burgerami, popcorn, lody i wata cukrowa. Odbywały się warsztaty z Kociewie Etno Design. Było mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. OSP Krąg zrobiło pokaz ognia, dla nich z kolei licytowano różne przedmioty. Jednostka prowadzi zbiórkę na sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Były warsztaty z Grodziskiem Owidz. Był pokaz psów myśliwskich i doradztwo z Bankiem Spółdzielczym. Na innym stoisku można było zapleść kolorowe warkoczyki. Była strzelnica i wystawa sprzętu wojskowego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Wręczyliśmy dyplomy za konkurs Piękna Wieś Pomorska 2021. Pierwsze miejsce zajął Sumin, drugie Siwiałka, trzecie Szpęgawsk i Jabłowo. Wyróżnienia otrzymały Koteże, Kokoszkowy i Żabno. Odsłoniliśmy ławki i gabloty poświęcone twórczości urodzonego w Kręgu Stefana Gełdona, który jest żywą historią polskiego lalkarstwa. Wybitny artysta, lalkarz, znawca i popularyzator teatru lalek, m.in. twórca i reżyser Teatru Lalek i Cieni Baśniowy Świat, organizator Biesiad Lalkarskich w Centrum Kultury Zamek w Nowem, ale przede wszystkim wspaniały, serdeczny, uśmiechnięty z ogromnym poczuciem humoru człowiek. Nie sprawia wrażenia jakby w sierpniu obchodził 96. urodziny!

- Dziękuję, bardzo się cieszę, że mogę dziś być w mojej rodzinnej miejscowości. Życzę wszystkim wszystkiego najlepszego. Chciałbym jeszcze dodać, że mamy najwspanialszą sołtys na świecie. – powiedział Gełdon.

Zrealizowanie projektu było możliwe dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursu Aktywne Sołectwo 2021, w którym zwyciężył Krąg.

- Pomysł na upamiętnienie twórczości pana Stefana zrodził się już dawno temu. Długo się zastanawialiśmy jak to zrobić. Pomogły fundusze z Urzędu Marszałkowskiego. Nie udałoby się zrealizować tego projektu, gdyby nie moja Rada Sołecka, to są ludzie, na których zawsze mogę liczyć. Również obecna wójt Magdalena Forc-Cherek i ksiądz Jacek Cirocki oraz Marcin Hinca. Marcin dziękuję Ci za wszystko, bo od początku pomagałeś mi ze wszystkim. Zapraszamy do obejrzenia gablot na terenie dworku. W związku z tym, że to aktywne sołectwo zapewniam, że projekt będziemy rozwijać. – powiedziała Sołtys Kręga Sylwia Wiśniewska.

Zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wybór nie był prosty, bo jak wybrać najładniejszy, kiedy wszystkie były piękne. Komisja w składzie: Stefan Gełdon, Magdalena Zatorska i Dorota Piechowska mieli trudny orzech do zgryzienia. Długo dyskutowali i oglądali, aż w końcu ogłosili, że zwyciężył ten autorstwa KGW Koteże. Panie jak usłyszały werdykt podskoczyły, wzruszyły się i były przeszczęśliwe.

Nie zabrakło też atrakcji muzycznych. Na scenie wystąpili: Kinga Wylęgły, Zespół Folklorystyczny Rokocinianki oraz Kolorowe Gitary z przebojami Czerwonych Gitar.

Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

(R.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%