Zamknij
REKLAMA

Będzie bezpieczniej - zmiana organizacji ruchu

07.49, 20.10.2021 R.L Aktualizacja: 15.35, 20.10.2021
Skomentuj
REKLAMA

Niebezpieczne skrzyżowanie drogi wojewódzkiej 222 z ulicą Pomorską w Starogardzie Gdańskim wkrótce zostanie przebudowane. Powstanie tam rondo. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo ruchu pojazdów oraz pieszych. 18 października wykonawca inwestycji – Przedsiębiorstwo Budowy Dróg w Starogardzie Gdański przejęło plac budowy. Na wykonanie zadania ma 11 miesięcy. Inwestycja kosztować będzie ponad 6 mln zł. Połowę tej kwoty sfinansuje samorząd Województwa Pomorskiego, połowę Miasto Starogard Gdański.

Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej 222 z ul. Pomorską to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc komunikacyjnych w Starogardzie Gdańskim. Na temat jego przebudowy władze miasta rozmawiały z samorządem Województwa Pomorskiego od przeszło 6 lat. Wreszcie zajdą tu wielkie zmiany. Powstanie rondo.

– Nie odpuszczaliśmy tematu, bo wiemy, jak ważna jest to inwestycja dla poprawy bezpieczeństwa i usprawnienia ruchu komunikacyjnego w mieście. To miejsce jest newralgiczne, a jego użytkownicy narażeni na częstsze niż gdzie indziej kolizje i wypadki. Bardzo nam zależało na tej przebudowie, dlatego nie tylko wsparliśmy finansowo opracowanie dokumentacji technicznej kompleksowej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 222 w granicach Miasta, ale zadeklarowaliśmy również sfinansowanie kosztów budowy samego ronda w 50 %. Wreszcie doczekaliśmy się finalizacji tej długo oczekiwanej inwestycji, co nas wszystkich bardzo cieszy  – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

12 października Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku podpisał umowę z wykonawcą inwestycji – Przedsiębiorstwem Budowy Dróg ze Starogardu Gdańskiego. Budowa ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 222 z ulicą Pomorską będzie kosztować 6 338 550,41 zł. Województwo Pomorskie zabezpieczyło na ten cel 3,2 mln zł. Drugie tyle zagwarantowały władze miasta Starogardu Gdańskiego z podziałem – 200 tys. zł w tym roku i 2,9 mln zł w roku 2022r.

Prezes firmy PBD Kamil Rozmus podpisuje z Oliwią Gumułą Naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji ZDW w Gdańsku protokół przejęcia terenu  budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Pelplińskiej z Pomorską w Starogardzie Gdańskim

 

18 października wiceprezes firmy PBD Kamil Rozmus podpisał z Oliwią Gumuła Naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji ZDW w Gdańsku protokół przejęcia terenu budowy. Odbyło się to się w obecności senatora RP Ryszarda Świlskiego, prezydenta miasta Janusza Stankowiaka, wiceprezydenta Tadeusza Błędzkiego oraz zastępcy dyrektora ZDW w Gdańsku Anny Mątewskiej.

– Jestem bardzo wdzięczny Marszałkowi Województwa Pomorskiego Mieczysławowi Strukowi, wicemarszałkowi Józefowi Sarnowskiemu i całemu Zarządowi Województwa Pomorskiego oraz radnym Sejmiku, że zabezpieczyli w tegorocznym budżecie pieniądze na tę inwestycję. Dziękuje pani dyrektor ZDW, która będzie sprawować nadzór nad budową ronda. Specjalne podziękowania kieruję do senatora RP Ryszarda Świlskiego, który od początku do końca bardzo nas wspierał i pomagałam nam, aby ta inwestycja została zrealizowana. W imieniu wszystkich mieszkańców Starogardu dziękuję mu za to, że dotrzymał słowa, bo obiecał nam, że sprawy dopilnuje i dopilnował. Dla nas najważniejsze jest, że kolejna inwestycja, oparta na współpracy samorządowej, o którą tyle lat walczymy, wreszcie zostanie realizowana – powiedział podczas brefingu prasowego prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Senator RP Ryszard Świlski podziękował prezydentowi Starogardu Gdańskiemu oraz radnym Rady Miasta za podjęty trud                                    współfinansowania przebudowy skrzyżowania DW 222 z ul. Pomorską

– Istotnie swego czasu zaciągnąłem takie zobowiązanie pomocy przy doprowadzaniu do realizacji tej inwestycji, dlatego cieszę się, że współpraca samorządu wojewódzkiego z miastem zakończyła się sukcesem. Dziękuję prezydentom Starogardu Gdańskiego i radnym Rady Miasta, że podjęli trud finansowy przebudowy tego odcinka. Wbrew pozorom to będzie trudne zadanie, ale wykonawcy życzę cierpliwości i dużej empatii w stosunku do kierowców i mieszkańców Starogardu. Dziękuję całemu Zarządowi Województwa Pomorskiego – moim koleżankom i kolegom. Mam nadzieję, że tak jak obecnie udaje nam się rożne projekty wspólnie spinać, tak kolejne, które rozpoczniemy lub będziemy kontynuować również zakończą się sukcesem – podsumował senator RP Ryszard Świlski. 

Inwestycja obejmie oprócz przebudowy samego skrzyżowania ulic Pelplińskiej i Pomorskiej na skrzyżowanie typu rondo, przebudowę i rozbudowę wszystkich sieci podziemnych: cieplnej, wodociągowej, elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej, budowę chodników i ścieżki rowerowej. Konstrukcja nawierzchni jezdni zostanie wzmocniona przez co najmniej dwie warstwy jezdne. Przebudowane zostaną też wszystkie zjazdy zlokalizowane w pasie drogi wojewódzkiej, przejścia dla pieszych, na których pojawią się azyle bezpieczeństwa oraz oświetlenie drogowe. Droga zostanie oznakowani poziomo i pionowo, a całą inwestycję dopełnią nowe nasadzenia drzew i krzewów.

Jak poinformował nas prezes PBD prace ruszą zaraz po uzgodnieniu tymczasowej organizacji ruchu, prawdopodobnie za ok. 3 tygodnie. – Inwestycję rozpoczniemy od rozbiórek i prac w branży sanitarnej i deszczowej – powiedział Kamil Rozmus.

Nowe rondo ma zostać oddane do użytku jesienią przyszłego roku.

Informacja - Urząd Miasta Starogard Gdański

(R.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Raf.Raf.

0 0

Ponad 6 mln rondo. A koszt lubichowsliej 8 mln. Skąd ta różnica. ?? I budowa ronda 11 miesięcy. Tempo jak za Gierka, tylko Gierek nie misl technologii i takiego sprzętu jak jest dziś. 12:19, 02.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%