9 listopada około 1800 mieszkańców Skarszew zamanifestowało swój patriotyzm i radość z niepodległości, maszerując ulicami miasta w biało-czerwonej paradzie pod hasłem "Marsz Radości dla Niepodległości", którą zwieńczyły wspólne odśpiewanie hymnu narodowego i wypuszczenie w niebo przez dzieci biało-czerwonych balonów.
Skarszewskie trzydniowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął piątkowy "Marsz Radości dla Niepodległości" ulicami miasta. Wzięło w nim udział około 1800 mieszkańców, głównie dzieci ze skarszewskich szkół i przedszkoli. Wszyscy uczestnicy marszu otrzymali biało-czerwone kotyliony. Na czele korowodu szły orkiestra dęta pod batutą Wojciecha Bednarka oraz władze gminy. Marsz zakończył się na skarszewskim rynku wspólnym odśpiewaniem wszystkich czterech zwrotek hymnu narodowego o godzinie 11:11, złożeniem kwiatów przez władze gminy pod pomnikiem Józefa Wybickiego oraz wypuszczeniem w niebo przez dzieci biało-czerwonych baloników.
- Dzisiaj mamy demokratyczny i wolny kraj. Pamiętajmy na co dzień, aby to uszanować. Żeby walczyć zawsze, każdy w swoim miejscu, w ramach swoich możliwości o to, żeby Polska była naprawdę wielkim, wolnym krajem - mówił burmistrz Jacek Pauli. - Dzisiejszy dzień jest przede wszystkim dla dzieciaków, żeby nasi uczniowie, najmłodsi i trochę starsi, mogli już się przyzwyczajać, że trzeba szanować polską flagę, że trzeba mieć baloniki, kotyliony, żeby 11 listopada zaśpiewać ten nasz wspaniały hymn. Cieszę się bardzo, że jest tutaj tylu najmłodszych mieszkańców gminy Skarszewy - dodał.
- Udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności dla Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Wyrazem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy w walce poświęcili to, co najcenniejsze dla każdego człowieka - oddali swoje życie z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo - mówił Grzegorz Leszka, nauczyciel historii w Zespole Szkół Publicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarszewach. - Dzięki ofierze złożonej przez nich mamy własne państwo, urzędy i szkoły, w których posługujemy się językiem polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością. Listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad przeszłością. Jednak musimy także myśleć o przyszłości, aby to, co dali nam nasi przodkowie, nie zostało nam ograniczone, żebyśmy tych wartości nie zostali pozbawieni. Dzisiejszy udział w uroczystości to także żywa lekcja historii, którą wspólnie tworzymy - zakończył.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gst24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz