Zamknij
REKLAMA

Starogard szykuje wsparcie dla przedsiębiorców.

21.37, 21.03.2020 M.N Aktualizacja: 21.43, 21.03.2020
Skomentuj
REKLAMA

Odroczenie lub rozłożenie na raty płatności za czynsz lub podatku, a w szczególnych przypadkach – ich umorzenie – to propozycje miejskich władz Starogardu Gdańskiego, by wesprzeć przedsiębiorców w tym trudnym dla wszystkich czasie stanu zagrożenia epidemicznego. Wszystkie wnioski podatników-przedsiębiorców będą rozpatrywane indywidualnie.

Wprowadzony w Polsce stan zagrożenia epidemicznego zmusił wielu przedsiębiorców do ograniczenia lub czasowego zawieszenia działalności gospodarczej. Pogłębiający się kryzys wywołany pandemią koronawirusa dotyka wiele branż.  Aby ograniczyć skutki obecnej sytuacji prezydent Starogardu Gdańskiego proponuje wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

Zgodnie z Ordynacją podatkową, w sytuacjach wyjątkowych, organ podatkowy może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć jego zapłatę na raty, rozłożyć na raty zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę bądź umorzyć w całości lub części zaległości podatkowe. Z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych może skorzystać zarówno osoba fizyczna np. osoba wynajmująca mieszkanie czy dom, jak i osoba prawna (np. przedsiębiorca, deweloper). W obu przypadkach konieczne jest złożenie wniosku. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

Na tej podstawie prezydent Janusz Stankowiak podjął decyzję o wprowadzeniu ulg w płatnościach czynszu w miejskich lokalach użytkowych oraz podatku od nieruchomości i środków transportu dla przedsiębiorców, których działalność ucierpiała wskutek szerzącej się w kraju pandemii koronawirusa. Indywidualnie na wniosek podatnika-przedsiębiorcy rozpatrywane będą następujące opcje:

  • odroczenie lub rozłożenie na raty płatności za czynsz w gminnych lokalach użytkowych,
  •  w szczególnych przypadkach umorzenie części lub całości opłaty za czynsz w gminnych lokalach użytkowych,
  •  odroczenie lub rozłożenie na raty podatku od nieruchomości,
  •  odroczenie lub rozłożenie na raty podatku od środków transportowych,
  •  w szczególnych przypadkach umorzenie części lub całości w/w podatków,
  •  rozłożenie na raty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

Prowadzący działalność gospodarczą w Starogardzie Gdańskim mogą liczyć na odroczenie płatności czynszu za wynajem miejskich lokali użytkowych na 1 miesiąc, z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia czynszu w kolejnych 2 miesiącach lub rozłożenie płatności na raty. O taką ulgę mogą wnioskować najemcy, którzy działają w branży uwzględnionej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 w prawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego lub na działalność których ogłoszony stan bezpośrednio wpłynął. Podstawą do udzielenia ulgi będzie wniosek złożony przez przedsiębiorcę.

W ramach pakietu wsparcia przedsiębiorców zdecydowano również o możliwości odroczenia, rozłożenia na raty lub w szczególnych przypadkach umorzenia części lub w całości podatku od nieruchomości czy środków transportu. Tu również konieczne jest złożenie wniosku przez przedsiębiorcę, który jest płatnikiem podatku.

– Będziemy monitorować sytuację i na bieżąco rozpatrywać wnioski o odroczenie, rozłożenie na raty lub częściowe albo całościowe umorzenie czynszu lub podatku również w 3 kolejnych miesiącach – zapewnił prezydent. – Kryzys, który nadchodzi, dotyczy różnych branż. Branże, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, będą rozpatrywane indywidualnie, na wniosek podatników– zakończył Janusz Stankowiak.

(źródło UM Starogard)

(M.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%