Zamknij
REKLAMA

Co to za sport – beach soccer?

00:00, 17.08.2020 | ?.W
Skomentuj
REKLAMA

Piłka nożna plażowa – czyli beach soccer – to gra, która w ostatnich latach przekształciła się z rekreacyjnej letniej rozrywki w profesjonalną dyscyplinę. W Polsce doczekała się swojej ligi, w Europie rozgrywane są mecze w ramach Ligi Mistrzów, olbrzymim prestiżem cieszą się także mistrzostwa świata. Ich wyniki można typować u legalnych bukmacherów.

Piłka plażowa, określana także mianem beach soccera, to odmiana piłki nożnej rozgrywana na piasku. Nie jest to co prawda dyscyplina olimpijska, ale turnieje beach soccera odbywają się m.in. podczas Plażowych Igrzysk Azjatyckich oraz Igrzysk Europejskich. Mecze są wyjątkowo atrakcyjne do oglądania. – Piłka plażowa na świecie stała się bardzo atletyczna, zawodnicy oprócz świetnej techniki muszą być bardzo dobrze przygotowani motorycznie, mecze stoją na niesamowicie dużym poziomie intensywności – mówił w rozmowie z portalem Łączy Nas Piłka Marcin Stanisławki, selekcjoner kadry Polski w beach soccerze.

Jak narodziła się piłka plażowa?

Profesjonalny beach soccer ma swój początek w rekreacyjnych meczach piłki nożnej, które podczas letniego odpoczynku rozgrywali na plażach wczasowicze. Pierwszy profesjonalny turniej piłki plażowej odbył się w 1993 r. w Miami. Dwa lata później na legendarnej Copacabanie rozegrano pierwsze mistrzostwa świata. W 1996 r. do życia powołano Pro Beach Soccer Tour, czyli serię imprez pokazowych. W 2005 r. w ramach FIFA powstała specjalna komórka, której zadaniem jest organizowanie mistrzostw świata w beach soccerze (odbywają się co dwa lata) oraz promowanie tej dyscypliny.

Piłka plażowa – zasady gry

W meczach piłki nożnej na piasku udział biorą dwie drużyny – każda składa się z czterech zawodników w polu oraz bramkarza. Na ławce rezerwowych musi znajdować się od pięciu do siedmiu zawodników, zmiany są lotne, a ich liczba jest dowolna. Zawodnicy grają w koszulkach i spodenkach, ale bez butów – dopuszczalne są miękkie ochraniacze na kostki. Bramkarz może, ale nie musi mieć rękawic.

Mecz piłki plażowej składa się z trzech tercji po 12 minut każda (łącznie – 36 minut). Pomiędzy każdą tercją odbywa się 3-minutowa przerwa. W razie remisu po trzech tercjach zarządzana jest 3-minutowa dogrywka, a gdy ona nie przyniesie rozstrzygnięcia – seria rzutów karnych, odbywająca się do momentu aż któraś z drużyn w danej kolejce go nie strzeli.

Podobnie jak w tradycyjnej piłce nożnej, piłkę można kopać (odbijać) każdą częścią ciała poza ręką. Bramkarz może łapać piłkę jedynie w swoim polu karnym, ale nie może jej trzymać dłużej niż cztery sekundy. Mecz sędziuje trzech arbitrów – dwóch przy liniach bocznych, jeden kontroluje zmiany. Boisko pokryte piaskiem ma 35-37 metrów długości i 26-28 metrów szerokości. Bramki mają 2,2 metra wysokości i 5,5 metra szerokości.

Beach soccer u legalnych bukmacherów internetowych

Jak już wspomniano, mistrzostwa świata w piłce plażowej odbywają się co dwa lata (tu znajdziesz poradnik jak stawiać zakłady na piłkę nożną). Euro Winners Cup to beach soccerowy odpowiednik piłkarskiej Ligi Mistrzów – w finale tych rozgrywek w 2019 r. brała udział polska drużyna KP Łódź. Z kolei reprezentacje europejskie co roku mierzą się w Europejskiej Lidze Beach Soccera. Spotkania najbardziej prestiżowych imprez – takich jak mundial czy Euro Winners Cup – miewają w swojej ofercie polscy legalni bukmacherzy, w tym STS, Betclic czy forBET. Najczęściej przygotowują oni zakłady typu 1x2, w których typuje się zwycięzcę danego meczu.

Oczywiście warto pamiętać, że na typowanie wyników spotkań piłki plażowej u legalnych bukmacherów można przeznaczyć rozmaite bonusy powitalne oraz darmowe zakłady. Dla przykładu – wykorzystując podczas rejestracji w firmie STS kod promocyjny (VipMax lub Legalsport), gracz może otrzymać nie tylko bonus 100% pierwszej wpłaty do kwoty 1200 zł, ale także darmowy zakład i freebet 25 zł oraz 34 zł zakład bez ryzyka. W sezonie beach soccera (w Europie są to najczęściej miesiące letnie, od maja do września) te dodatkowe pieniądze można przeznaczyć na typowanie zakładów, np. Europejskiej Ligi Beach Soccera.

Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia – skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Graj odpowiedzialnie.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

kibiculakibicula

1 0

Szkoda, ze artykuł nie opowiada o konflikcie między PZPN a Polską Federacją Beach Soccera - co ciekawe w maju 2009 roku na europejski turniej piłki nożnej plażowej w Rzymie pojechały dwie reprezentacje Polski - to się dopiero nazywa wzmocniona reprezentacja 😮🤠 15:14, 19.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%