Zamknij
REKLAMA

Zachowała się jak trzeba

12:00, 01.09.2019 | J.B
REKLAMA
Skomentuj

– Spotykamy się w miejscu symbolicznym, w kościele pw. świętej kościoła katolickiego, która poniosła męczeńską śmierć w wieku 18 lat. „Ince” do osiągnięcia pełnoletności zabrakło zaledwie kilku dni. Jesteśmy w sercu Starogardu i tu odsłonimy tablicę poświęconą sercu „Inki”, wspaniałej młodej Polki, która oddała własne życie oraz serce za wolny i niepodległy kraj – mówił główny organizator wydarzenia Sebastian Kucharczyk.

Starogardzkie serce dla „Inki” jest dziesiątym, które specjalnie dla niej powstało. W kraju, a także poza jego granicami pojawi się ich jeszcze wiele, bo Danuta Siedzikówna może być wzorem wierności, nieugiętości i prawdziwego hartu ducha.

Uroczystości w kościele pw. św. Katarzyny poprzedził przemarsz dookoła Rynku, a wcześniej przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci oraz salwa honorowa przed Ratuszem Staromiejskim. Pojawili się przedstawiciele rządu, parlamentu, władz samorządowych miasta, powiatu i województwa, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojska Obrony Terytorialnej, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Malborka i Wojskowa Orkiestra Dęta z Torunia.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że w tak piękny sposób mogliśmy uczcić pamięć Danuty Siedzikówny. Serdeczne podziękowania składam mieszkańcom Starogardu Gdańskiego i ludziom z całej Polski, którzy ofiarowali srebro, dzięki czemu powstało serce dla „Inki”. Dziękuję władzom miasta Starogard Gdański i powiatu starogardzkiego za udzielone wsparcie przy organizacji wszystkich wydarzeń związanych z upamiętnieniem Danuty Siedzikówny. Dziękuję także przedstawicielom rządu i parlamentu, którzy swoją obecnością zaszczycili dzisiejszą uroczystość, a także udzielili pomocy mocno angażując się w te wydarzenia. Za udział w uroczystości dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego. Dziękuję członkom stowarzyszenia Prawy Starogard i Klubu Gazety Polskiej, którzy przez kilka ostatnich miesięcy poświęcili setki godzin na przygotowanie wydarzeń towarzyszących oraz dzisiejszych uroczystości. Serdecznie dziękuję organizatorowi ogólnopolskiej akcji „Serce dla ”Inki”” ks. dr Jarosławowi Wąsowiczowi oraz proboszczowi parafii pw. św. Katarzyny ks. Dariuszowi Nency. Wielkie podziękowania kieruję także do Piotra Szubarczyka, którego zasług i ciężkiej pracy przy odkrywaniu historii „Inki” nie sposób przecenić – na zakończenie uroczystości powiedział Sebastian Kucharczyk.

(J.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gst24.pl | Prawa zastrzeżone