Zamknij

Starogardzki Dzień Seniora 60+

19:50, 21.10.2019 A.H Aktualizacja: 20:02, 21.10.2019
Skomentuj

W niedzielne popołudnie 20 października w Hali Sportowej im.Andrzeja Grubby odbył sie koncert z okazji Starogardzkiego Dnia Seniora 60+. Z tej okazji podczas koncertu na scenie wystąpili Krystyna Giżowska i Wojciech Gąssowski.

Krystyna Giżowska zadebiutowała w wieku lat 14 w 1968 roku jako solistka w Zespole Pieśni i Tańca Transportowiec w Koszalinie. W tym samym roku została finalistką popularnego wówczas konkursu Giełda Piosenki, podczas którego poznała Ryszarda Balickiego oraz Ryszarda Poznakowskiego i nawiązała współpracę z ich big-bandem oraz zajęła 2 miejsce na II Festiwalu Piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu. W 1969 roku po otrzymaniu honorowej nagrody od publiczności na Festiwalu Piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu związała się z wojskowymi zespołami-Flotyllą i Radarem. Tam, pod kierunkiem m.in. Danuty Badaszkowej i Jacka Korczakowskiego, nauczyła się dykcji i, solfeżu, emisji głosu i ruchu scenicznego. Profesjonalną karierę zaczęła w latach 70., występując w zespołach wojskowych jako solistka. Samodzielną drogę na estradzie Krystyna Giżowska rozpoczęła w 1976 roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Soczi. Mimo skromnego (acz własnego) repertuaru zdobyła II nagrodę dzięki wypracowanej technice śpiewania i obyciu estradowemu. Nabyte umiejętności przyniosły jej też kolejne sukcesy: II nagrodę na Coupe d-Europe w Austrii w 1977 roku; I nagroda za interpretację piosenki do muzyki Chopina na Festiwalu Przebojów w NRD w 1978 r.; III nagrodę i nagrodę publiczności na Festiwalu Piosenki w Dreźnie w 1979 r.; Grand Prix na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Szwecji 1981 r.; Grand Prix na MFP Sopot w 1984 r. Repertuar jej piosenek jest bardzo różnorodny. Niektóre z nich jak „Złote obrączki”, „Przeżyłam z tobą tyle lat” czy „Nie było ciebie tyle lat”- pobiły rekordy popularności. Z kolei utwory bardziej ambitne jak: „Blue Box”, „Nim zrobisz błąd” czy „Koncert na światło i cień”- zyskały najwyższe uznanie krytyki.

Wojciechowi Gąsowskiemu największą sławę przyniósł mu w latach 80. utwór „Gdzie się podziały tamte prywatk”, natomiast w latach 70. „Przygoda bez miłości” z zespołem Test, a w latach 60. „Zielone wzgórza nad Soliną” z zespołem Tajfuny. Wojciech Gąssowski współpracował z wieloma zespołami, m.in.: Czerwono Czarni, Chochoły, Tajfuny, Polanie, Grupa ABC, Test. Wystąpił w epizodycznych rolach w filmach Dwa żebra Adama Janusza Morgensterna, Molo Wojciecha Solarza i Piłkarski Poker Janusza Zaorskiego. Nagrał piosenki do serialu Wojna Domowa, jest też wykonawcą tytułowej piosenki serialu M jak miłość. W 1985 wraz z ówczesną partnerką - tancerką Małgorzatą Potacką i prowadzoną przez nią grupą baletową Sabat był jednym z zakładników porwanego przez palestyńskich terrorystów statku MS „Achille Lauro”. W 2005 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużunym Kulturze - Gloria Artis". 17 listopada 2010 r. ukazała się najnowsza płyta artysty, zatytułowana I Wish You Love. Płyta zawiera utwory z lat 30., 40. i 50., z repertuaru takich gwiazd jak Frank Sinatra, Nat King Cole, Dean Martin czy Ella Fitzgerald.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%