Zamknij

Ze świata czterech stron

09:29, 27.01.2020 | M.N
Skomentuj
REKLAMA

Taki tytuł nosi ekspozycja, którą do końca kwietnia 2020 r. oglądać można w Ratuszu Staromiejskim na Rynku. Jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Ziemi Kociewskiej i Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Przedstawia losy polskich żołnierzy – tułaczy na dalekich frontach Wielkiej Wojny, poszukujących drogi do odradzającej się Ojczyzny. Na ich tle ukazane zostały losy generała Józefa Hallera.

– Generał Haller był człowiekiem o wielkiej charyzmie, który osobistym przykładem, żarliwym patriotyzmem i wojskowym profesjonalizmem potrafił zaszczepić podwładnym poczucie wiary w sens poniesienia nawet największych wyrzeczeń. Już w wolnej Polsce, a potem znów na obczyźnie, pomimo trudnych wyborów politycznych, jego postać ożywiała uczucia patriotyczne Polaków, a on sam do końca pozostał niezłomnym żołnierzem Niepodległej – podczas zorganizowanego 24 stycznia wernisażu mówił kustosz wystawy Zbigniew Potocki z Muzeum Ziemi Kociewskiej.

– Generał broni Józef Haller był w naszym mieście trzykrotnie z okazji ważnych wydarzeń. Pierwszy raz przybył tu 4 lutego 1920 r., by udać się do Pucka, gdzie dokonał aktu zaślubin Polski z morzem. Później bywał w Starogardzie w latach 1926-1935. 23 lipca 1931 r. na Zjeździe Powstańców i Wojaków mieszkańcy wyprzęgli bryczkę z koni i z siedzącym w niej generałem ponieśli ją na ramionach od dworca PKP do Ratusza. W 1935 r. Józef Haller ponownie odwiedził Starogard. Był gościem festynu oraz zawodów strzeleckich. Gdy pojawiał się w Starogardzie, witany i przyjmowany był z wielkimi honorami – opowiadał Zbigniew Potocki.

(źródło UM Starogard, fot. Małgorzata Rogala)

(M.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%