Zamknij

Uczniowie zblewskiej szkoły spektaklem uczcili stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

15:08, 10.11.2018 K.C Aktualizacja: 16:06, 10.11.2018
Skomentuj

W tym roku obchodzimy stulecie niepodległości Polski. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie postanowili uczcić to wydarzenie i pod okiem swoich nauczycieli przygotowali widowisko poświęcone Niepodległej, opowiadające o Ojczyzny losu kolejach i Polaków pragnieniu wolności, którą w końcu, po wielu latach walki, udało się odzyskać. 

Inscenizacja odbyła się 9 listopada w hali widowiskowo-sportowej w Zblewie, po uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym. Wydarzenie rozpoczęło się krótkim koncertem orkiestry dętej, po którym nastąpiło wspólne odśpiewanie wszystkich czterech zwrotek hymnu narodowego. Wójt gminy Zblewo Artur Herold przywitał wszystkich zgromadzonych i przypomniał genezę Święta Niepodległości oraz znaczenie tej ważnej daty dla obecnych i przyszłych pokoleń Polaków, po czym zaprosił do obejrzenia widowiska.

Historię Polski od 966 do 1945 roku obrazowo, słownie i muzycznie przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Zblewie pod okiem swoich nauczycieli.

- Nad widowiskiem pracowaliśmy wspólnie - mówiła Joanna Makowska, nauczycielka historii i religii w zblewskiej szkole - Napisaliśmy scenariusz, opracowaliśmy muzykę. Naszym zamiarem było ukazanie drogi do niepodległości, czyli od pradziejów aż do 1918 roku, a właściwie już do pełnej swobody w 1945 roku. Zamierzenie było takie, żeby była muzyka i obraz.

- Występy muzyczne były nagrodą dla wyróżnionych klas - dodała Blandyna Czaja, nauczycielka muzyki i plastyki. - Dwa tygodnie wcześniej odbył się szkolny przegląd pieśni i wierszy patriotycznych i klasy, które wypadły w tym przeglądzie najlepiej, zostały wyróżnione dzisiejszym występem. Występy muzyczne i wiersze zostały wplecione w scenariusz. Przygotowaliśmy też tło muzyczne. Trzeba to było razem pospinać, poskładać, poćwiczyć i dopasować - mówiła nauczycielka.

Osobami, które przyczyniły się do powstania widowiska, były Lucyna Błaszak - dyrektor szkoły, Bronisława Bardziszewska - wicedyrektor, Grzegorz Młyński - nauczyciel historii i WOS-u, Magdalena Jaworska - nauczycielka języka angielskiego, Jacek Gadecki - akustyk, Teresa Krzyżyńska - nauczycielka historii i wychowania do życia w rodzinie. - Dziękujemy również rodzicom, którzy pomagali przy kostiumach, ale przede wszystkim dzieciom, bo to one wykonały największą pracę - mówiły nauczycielki.

Wydarzenie zgromadziło komplet widzów, którzy co chwilę nagradzali wykonawców gromkimi oklaskami.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

(K.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%