Zamknij
REKLAMA

16:11, 03.05.2020

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja zdecydowanie różniły się od tych wcześniejszych. Tak jak co roku nie było żadnych plenerowych uroczystości, wszytko przez pandemię koronawirusa. Samorządowcy ograniczyli się do złożenia okolicznościowych wiązanek. O godzinie 11.00 w parafii pw. św. Katarzyny odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Po zakończonej mszy Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert,  zastępca prezydenta miasta Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki  o godzinie 12:00 uroczyście złożyli wiązankę kwiatów pod pamiątkową tablicą Powrotu Starogardu Gdańskiego do Macierzy.

Konstytucja 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Część zapisów ustawy rządowej z 1791 r. było wprowadzonych w 1815 r. do Konstytucji Księstwa Warszawskiego nadanej nam przez Napoleona Bonaparte, cesarza Francuzów. Pod koniec XIX w., polskie stronnictwa polityczne funkcjonujące w czasach zaborów, odwoływały się w swojej działalności do tradycji uchwalenia Konstytucji 3 maja. W rezultacie już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Trzeci Maj stał się nowym, starym świętem państwowym.

 

 

 

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz