Zamknij
23:47, 15.08.2020

W sobotę przy kościele św.Wojciecha odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele miasta, powiatu, gminy, posłowie, poczty sztandarowe a także mieszkańcy.

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego wpisują się w jubileuszową celebrację dwóch wydarzeń jakże istotnych dla międzywojennej historii. Stulecie powrotu Pomorza w granice niepodległej Polski, złączenia z macierzą miasta Starogardu i Kociewia w styczniu 1920 r., to szczególna rocznica, którą obchodzimy z dumą i radością jako pełne narodziny lokalnej wspólnoty do życia i funkcjonowania w warunkach pełnej wolności i jedności z odrodzoną Drugą Rzeczpospolitą. Wtedy to po okresie niewoli polski żołnierz stanął tu jako znak sprawiedliwości dziejowej, jako obrońca granic wskrzeszonej Ojczyzny. Przybywał tutaj jako wyzwoliciel od zaborczego systemu germanizacyjnego zniewolenia. Przynosił upragnioną wolność. Osadzał ponownie na rodzinnej ziemi prawowitą władzę administracyjną, polskie urzędy i instytucje. Równo sto lat temu, 15 sierpnia 1920 r. ten sam żołnierz polski w starciu z nawałą bolszewicką ocalił los narodu i państwa w przełomowej bitwie warszawskiej. Bronił wolności co dopiero odzyskanej. Wymowa tych dat i faktów sprzed stulecia mówi sama za siebie. Unaocznia bowiem prawdę, że pokojowa misja armii generała Hallera przejmowania po zaborcy pełni władzy na oswobodzonym Pomorzu nie zakończyła zmagań o bezpieczny byt. Rychło przyszło zbrojnie walczyć tysiącom ochotników w Wojsku Polskim, aby „cudem nad Wisłą” uratować Polskę, a nawet Europę, od nowej katastrofy. Obie te rocznice dowodzą, iż wolność nie jest bezpieczna od zagrożeń, że troska o nią nigdy nie ustaje, a raz zdobyta, domaga się męstwa i nierzadko ofiar w jej obronie. Na okres stałego dwudziestolecia międzywojennego, przypada stała obecność Wojska Polskiego w Starogardzie. Wkrótce połączeniu ziemii pomorskiej do macierzy, nasze miasto 65 Pułk Piechoty zwany starogardzkim. W jego wskład znaleźli się głównie rodacy społeczni. On powitał przybyłego do Starogardu w 1923 roku Prezydenta Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego. Od maja 1926 roku w jego miejsce zakwaterował się przeniesiony z dalekiej małopolski słynny 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Integrował się z lokalną wspólnotą, wzbogacając życie mieszkańców różnorodną działalnością – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia za zasługi: podpułkownikowi Zbigniewowi Toporowskiemu przyznano Krzyż Złoty z Gwiazdą Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Major Dariusz Malkowski otrzymał Brązowy Krzyż Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Odznaka Honorowa przyznana została majorowi Andrzejowi Kwietniowi, starszemu kapralowi Markowi Marquardtowi oraz Marcinowi Prądzińskiemu. Po modlitwie i apelu pamięci delegacje władz samorządowych oraz goście złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą poległym i zmarłym żołnierzom 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich i 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Uroczystości zakończyła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz