Zamknij
REKLAMA

22:32, 28.08.2020

W piątek na starogardzkim rynku od 12:00-16:00 gościło „Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk”. Magdalena Szpiner z zaproszonymi gośćmi rozmawiała o ciekawych miejscach i atrakcjach naszego miasta oraz o tym, jak bardzo zmienił się Starogard przez ostatnie cztery lata.

Pierwszym gościem plenerowego studia na starogardzkim rynku był prezydent miasta Janusz Stankowiak. Mówił o tym, jak zmienił się w ostatnich latach Starogard.

Podczas rozmowy prezydent wyróżnił park "Nowe oblicze", który powstał dzięki dwóm licealistkom. Zaproponowały one tę inwestycję w ramach starogardzkiego budżetu obywatelskiego.– Pieniędzy wystarczyło tylko na budowę zewnętrznej siłowni, ale dałem słowo, że rozbudujemy park i tak właśnie się stało. To ile dzieci i młodzieży odwiedza to miejsce jest dla mnie powodem do satysfakcji-mówił prezydent. Opowiedział też o Oleczku Lewandowskim z pobliskiej Czarnej Wody. Miasto i cały region zaangażowało się w pomoc chłopcu, który cierpi na rdzeniowy zanim mięśni i potrzebuje ponad 9 milionów złotych na terapię genową.– Zwróciłem się z apelem do włodarzy 45 polskich miast, aby nagłośnili tę zbiórkę i pomogli rodzinie Oleczka.

Magdalena Wałaszewska, archeolog z Muzeum Ziemi Kociewskiej, opowiedziała o odkryciu średniowiecznych piwnic ratusza w Starogardzie Gdańskim.

– W 2018 roku okazało się, że średniowieczny ratusz był dwa razy większy od współczesnego budynku. Kiedy rozpoczynaliśmy rewitalizację rynku, nikt nie spodziewał się takiego odkrycia – mówiła Magdalena Wałaszewska. Wiele odkryć jest jeszcze przed archeologami ze Starogardu, bo – jak powiedziała Wałaszewska – miasto jest archeologiczną białą plamą i przy każdej inwestycji można natrafić na coś ciekawego.Usłyszeliśmy też legendy o córce burmistrza i o kogutach. Można je poznać odwiedzając stolicę Kociewia. Dowiedzieliśmy się także, że miejskie fortyfikacje na przestrzeni lat pełniły różne funkcje, z mieszkalnymi włącznie.

Pandemia koronawirusa zwiększyła zainteresowanie spływami kajakowymi, mówił o tym Jacek Barszcz, organizator spływów na Kociewiu.– Od czerwca wszystkie nasze kajaki są na wodzie. Szczególnie w weekendy trudno jest znaleźć wolny kajak – powiedział Jacek Barszcz.

Jak wskazywał rozmówca, świetnym miejscem na spływ kajakowy jest przepływająca przez Starogard Gdański Wierzyca. Płynąc nią możemy podziwiać zamki, grodziska i stare elektrownie wodne.– Wierzyca ma wiele obliczy. Są odcinki łatwe, dla całych rodzin, ale są i takie, które wymagają większych umiejętności. Generalnie jednak obecnie kajakiem na Pomorzu pływa się łatwiej i przyjemniej dzięki ostatnim inwestycjom w infrastrukturę – dodał Jacek Barszcz. Nasi słuchacze mogli też dowiedzieć się, co zabrać na spływ i jak się do niego przygotować oraz sprawdzić na jakiego rodzaju trasę się wybieramy.

W tym roku Starogard Gdański po raz pierwszy weźmie udział w rywalizacji o tytuł rowerowej stolicy Polski. Przez cały wrzesień powalczą o niego 43 miasta.– W letniej rozgrzewce miasto zajęło piąte miejsce. Liczymy, że we wrześniu nasi rowerzyści także się spiszą – mówiła Magdalena Nowak z wydziału informacji społecznej starogardzkiego ratusza. Nie tylko mieszkańcy, ale też sympatycy stolicy Kociewia będą mogli zbierać punkty dla Starogardu Gdańskiego. Wystarczy aplikacja na smartfony, a szczegóły będą się pojawiać na facebookowym profilu miasta.

Maciej Kalinowski, wiceprezydent Starogardu Gdańskiego, opowiedział nam o przygotowaniach do nowego roku szkolnego.– 1 września w rozpoczęciu roku szkolnego wezmą udział tylko pierwsze i czwarte klasy. Pozostałe klasy wrócą do szkół 2 września, tak żeby uniknąć tłoku. Do szkół trafiły już środki ochrony osobistej. Testujemy też zdalne mierzenie temperatury u uczniów – mówił Maciej Kalinowski.

– Każdy z rodziców, w tym ja sam, ma swoje obawy, że może na przykład dojść do zamknięcia szkół. Nie zauważyłem jednak takiego niepokoju u dzieci. Chcą już spotkać się ze swoimi rówieśnikami – powiedział wiceprezydent Starogardu Gdańskiego. Powiatu starogardzkiego nie ma już na liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami w związku z pandemią. Dynamika zakażeń w ostatnich dniach spadła. – Mimo wszystko jesteśmy przygotowani na wypadek wprowadzenia zdalnego nauczania – zapewniał Maciej Kalinowski.

 

 

 

 

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz