Zamknij
14:57, 02.05.2021

W niedzielę 2 maja w Starogardzie Gdańskim obchodziliśmy święto polskiej flagi narodowej. Flagę narodową przed Urzędem Miasta na maszt wciągnął prezydent Starogardu Janusz Stankowiak. Prezydentowi towarzyszyli  przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, prezes starogardzkiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Jan Brdak, funkcjonariusze Straży Miejskiej. O godz. 12:00 przy Urzędzie Miasta w uroczysty sposób z rozbrzmiał hymn narodowy.

Biel i czerwień symbolem Polski i polskości są od kilku stuleci. Pierwszym aktem prawnym regulującym kwestię barw narodowych była podjęta w 1831 r. uchwała połączonych izb sejmowych polskiego parlamentu z czasu powstania listopadowego ws. wprowadzenia kokardy narodowej. W II RP obowiązywała ustawa z 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej. „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny biały, dolny czerwony”. Barwy narodowe na fladze ułożone miały być w proporcji wysokości do szerokości 5:8, ten układ obowiązuje do dziś.

 

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz