Zamknij
18:32, 03.05.2021

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja były podobne do zeszłorocznych. Nie było żadnych plenerowych uroczystości, wszytko przez pandemię koronawirusa. Samorządowcy miasta, powiatu i gminy ograniczyli się do złożenia okolicznościowych wiązanek. O godzinie 15.00 Delegacje Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert,  zastępca prezydenta miasta Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki   uroczyście złożyli wiązankę kwiatów pod pamiątkową tablicą Powrotu Starogardu Gdańskiego do Macierzy.

Konstytucja 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Część zapisów ustawy rządowej z 1791 r. było wprowadzonych w 1815 r. do Konstytucji Księstwa Warszawskiego nadanej nam przez Napoleona Bonaparte, cesarza Francuzów. Pod koniec XIX w., polskie stronnictwa polityczne funkcjonujące w czasach zaborów, odwoływały się w swojej działalności do tradycji uchwalenia Konstytucji 3 maja. W rezultacie już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Trzeci Maj stał się nowym, starym świętem państwowym.

 

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz