Zamknij
REKLAMA

21:20, 10.01.2020

W piątkowy wieczór o godzinie 18:00 w Galerii A Starogardzkiego Centrum Kultury, odbył się wernisaż prac malarskich Sławomira Góra. Urodził się w 1961 roku w Gdańsku. W latach 1985-1990 studiował malarstwo w Pańsrwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1990 roku uzyskał dyplom w pracowni Prof.Hugona Laseckiego. W latach 2006-2017 mieszkał w Londynie i Los Angeles, obecnie mieszka w Gdyni.

„Maluję z natury, czyli z bezpośredniej obserwacji tegoco mam przed sobą: postaci, kąta pracowni, pejzażu za oknem, czyli układu codziennych przedmiotów-najchętniej postaci. Od 2005 roku stało się to moją wyłączną praktyką. Wszystko czego chcę, to namalować to co widzę możliwie prawdziwe; oznacza to również, w moim przypadku, że podobieństwo ma znaczenie. Nie mam na to żadnej metody i sposobu: zajmuje mnie głównie umieszczenie rzeczy na właściwym miejscu. Proces ten, w moim przypadku, opiera się na takiej formie mówienia a raczej dażenia do prawdy, która daje przestrzeń dla wartości i autentyczności nie-widzenia, uwalnia od tyrani pamięci i dyskursywnego intelektu-problem z rzeczywistością polega bowiem na tym, że zaprzecza ona z góry wyrobionym opiniom. Różni się to zasadniczo od dziewietnastocznego realizmu, który przeciwnie: zasadzał się na wiedzy o rzeczach i ludziach i określonych zasadach przestrzegania i przedstawiania”.

Laureat Licznych stypendiów, m.in.: stypendium KulturKontakt Austria: Artist in Residence Programm-Guest Studio 2000, stypendium Felix Meritis Fundation (Amsterdam Institute of Painting): Master Class of Painting with Jorg Immendorff (1995) czy stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1987 i 1990). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Mall Galleries oraz Kings Palace Gallery w Londynie, Pałacu Królikarnia(Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie), Galerie Bertrand Kass w Innsbrucku, w Galerii Narodowej w Poznaniu, KK Gastatelier w Wiedniu, Aschenbach Gallery w Amsterdamie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, BWA we Wrocławiu, Galerii Wyspa w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. W 2018 roku miała miejsce indywidualna Sławomira Góry w Galerii Pionova w Gdańsku a 4 lutego otwarta zostanie jego wystawa Autoportrety w Słupskim Ośrodku Kultury. Wystawa będzie czynna do 7 lutego.

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz