Zamknij
REKLAMA
00:09, 06.11.2021

W piątek o godzinie 18:00 w Muzeum Ziemi Kociewskiej odbył się wernisaż Pawła Wyborskiego pt.  „Wemglenia. Pejzaże metafizyczne”.

W pejzażach metafizycznych materia zostaje wzięta w nawias na rzecz refleksji nad porządkiem, jaki wyłaniać ma się pod jej widzialną warstwą. Są to z założenia obrazy ciche i nieruchome. Nie ma w nich poruszeń, istnieje tylko czysty bezruch i cisza. Immateria jest jedynie funkcją światła i rozpraszającego je powietrza. Idealnym jej przypadkiem jest dla mnie mgła. Mgła jest uchwytna wizualnie, ale nie ma charakteru substancjalnego. Jest widzialna, choć jej realność jest złudna. Jest zawieszonym w powietrzu i pejzażu światłem. Traktuję mgłę jako fosforescentną świetlistość, która zamiast rozmywać, oświetla przedstawienie, odsłaniając jego ukryte kontury. Znakomita większość pejzaży metafizycznych jest właśnie ufundowana na mgle. Te pejzaże toczą się we mgle, stąd i tytuł tej wystawy: wemglenia.

Wystawa zrealizowana w ramach stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Prace będzie można oglądać do końca lutego 2022 roku. Serdecznie Zapraszamy.

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz