Zamknij

Kociewskie Pióra 2018 rozdane

05:30, 04.04.2019 P.N
Skomentuj

W piątek 29 marca w Zblewie wręczono „Kociewskie Pióra” – nagrody dla twórców Kociewia. Była to już dwunasta edycja tej prestiżowej nagrody.

W tegorocznej gali „Kociewskiego Pióra” wzięli udział twórcy kultury, przedstawiciele instytucji i organizacji społeczno-kulturalnych, mecenasi kultury oraz samorządowcy z całego Kociewia – czyli z trzech powiatów: starogardzkiego, tczewskiego oraz świeckiego. Inicjatorem i organizatorem konkursu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Małgorzaty Hillar w Zblewie. Gospodarzem uroczystości była zaś gościnna gmina Zblewo, a patronat honorowy objął już tradycyjnie Mieczysław Struk -Marszałek Województwa Pomorskiego, który wraz z Wójtem Gminy Zblewo ufundował dla laureatów nagrody pieniężne. Przypomnijmy też, iż sama statuetka „Kociewskiego Pióra” jest dziełem artysty rzeźbiarza z Wirt – Bernarda Ossowskiego.

W tym roku na czele kapituły nagrody stał prof. Tadeusz Linkner. Zgłoszeń do „Kociewskiego Pióra” było wiele, dlatego kapituła nie miała łatwego zadania. Ostatecznie przyznano nagrody w 4 dziedzinach.

W dziedzinie „literatura” nagrodę otrzymał Janusz Stachulski, a nominację do nagrody – Wanda Pelowska ze Zblewa. Za wybitne osiągnięcia w animacji kultury indywidualnie nagrodzono zaś znanego artystę z Małego Bukowca – Krzysztofa Bagorskiego. Nominacje w tej kategorii otrzymali: Daria Śliwa oraz Paweł Wyborski.

Z kolei w dziedzinie „animacja kultury zbiorowo” po raz pierwszy w historii „Kociewskiego Pióra” przyznano dwie, równorzędne nagrody. Otrzymali je: zespół folklorystyczny „Kociewska Familija” z Pinczyna oraz Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta „Torpeda” z Tczewa. Do nagrody nominowano także zespół z Pelplina - „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”.

Kapituła przyznała również „Kociewskie Pióro” za całokształt działalności, a nagrodę tę wręczono zespołowi „Świeckie Gzuby” ze Świecia, który nie krył wzruszenia i radości! Wielką radość przyniosły też nominacje, a otrzymali je – Koło Gospodyń Wiejskich ze Zblewa oraz Tomasz Radimonas ze Starogardu Gdańskiego.

Przyznano też nagrody specjalne – honorowe „Kociewskie Pióra”. I to aż dwie! Trafiły one do rąk Kazimierza Ickiewicza z Tczewa oraz ks. prałata Ireneusza Smaglińskiego, dyrektora Radia Głos z Pelplina, który swoją nagrodę zadedykował wszystkim mediom, podkreślając ich znaczącą rolę.

Piękną, prawdziwie kociewską galę uświetniły występy Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda” z Tczewa, znakomitej piosenkarki Eweliny Rytelewskiej oraz zespołu The ThreeX, który dał świetny koncert na dwoje skrzypiec i fortepian. Można też było posmakować swojskiej, prawdziwie kociewskiej kuchni dzięki Paniom Gospodyniom z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Zblewo, które przygotowały dla gości pyszne wypieki. Dziękujemy!

Dodajmy, iż podczas uroczystości można było podziwiać zdjęcia samych mieszkańców gminy Zblewo - laureatów konkursu fotograficznego „Najlepiej Kociewie czuje się w Zblewie”, które zachwyciły gości. Może wśród nich są kandydaci do przyszłorocznej nagrody?

(P.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%