Zamknij

Radosne świętowanie 100-lecia Niepodległej w Czarnej Wodzie

15:44, 13.11.2018 K.C Aktualizacja: 13:01, 15.11.2018
Skomentuj

Obchody stulecia niepodległości Polski w Czarnej Wodzie rozpoczęła msza św. za Ojczyznę w kościele parafialnym, po zakończeniu której mieszkańcy przemaszerowali ulicami miasta do sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Głównym jej punktem był interaktywny quiz o Niepodległej, w którym trzyosobowe drużyny odpowiadały na 21 pytań. Uroczystość uświetniły także występy uczniów czarnowodzkiej szkoły. Dla najmłodszych przygotowany był kącik plastyczny i serduszka z dobrymi uczynkami. Nie zabrakło pysznego jedzenia i ciepłych napojów. Organizatorami obchodów były Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnej Wodzie.

- W małej Czarnej Wodzie, małymi siłami, bez czołgów, bez VIP-ów zorganizowaliśmy miejskie obchody stulecia niepodległości Polski - mówił dyrektor szkoły w Czarnej Wodzie Józef Milewski. - Cudownym uniesieniem była msza święta za Ojczyznę ze wspaniałą oprawą muzyczną naszego chóru, następnie przybycie pięknym marszem do sali gimnastycznej szkoły, gdzie dzieci - przyszłość naszego narodu - pokazały swoją miłość do Ojczyzny. Spontaniczne występy, polonez, najpiękniejsze polskie pieśni: "Mazurek Dąbrowskiego", "Rota", "Legiony", "Białe róże", które łapią za serce i powodują dreszcze - cóż może być piękniejszego w takim święcie?

Po wspólnym odśpiewaniu wszystkich czterech zwrotek hymnu państwowego odbył się interaktywny turniej wiedzy z historii Polski przeprowadzony przez zewnętrzną firmę Quizspotter. Wzięło w nim udział dziesięć trzyosobowych drużyn: Urzędu Miejskiego, Rady Miasta, Ochotniczej Straży Pożarnej, nauczycieli, Związku Harcerstwa Polskiego, parafii oraz jedna drużyna rodzinna i trzy młodzieżowe. Wyposażeni w tablety uczestnicy odpowiadali na 21 pytań testowych jednokrotnego wyboru, a ich odpowiedzi oraz aktualne wyniki bacznie śledzili na telebimie licznie zgromadzeni mieszkańcy. W turnieju, prócz wiedzy, liczyły się także refleks i strategia.

Na pierwsze, najłatwiejsze pytanie "Po ilu latach Polska odzyskała niepodległość" odpowiedzi najszybciej udzieliła drużyna ZHP. Tuż za nią uplasowały się zespoły OSP i młodzieży. Po drugiej rundzie na prowadzenie wyszła młodzież. Drugie miejsce zajmowała drużyna OSP, a trzecie - Rada Miasta. Po trzecim pytaniu na szczyt klasyfikacji trafiła Rada Miasta. Za nią znalazły się Urząd Miejski i parafia. Po ósmej rundzie i pytaniu o polskie tańce narodowe, drużyna OSP zmieniła na trzecim miejscu parafię. Kolejne zmiany przyniosła runda dziesiąta i odpowiedź na pytanie "W którym wieku Warszawa stała się główną siedzibą administracyjną (stolicą) Polski". Na prowadzenie wyszła drużyna Urzędu Miejskiego. Drugie i trzecie miejsce zajęły Rada Miasta i OSP - i tak pozostało już do samego końca. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne gadżety elektroniczne.

- W kwietniu organizowaliśmy interaktywny quiz wiedzy o Czarnej Wodzie dla młodzieży w ramach obchodów 25-lecia nadania Czarnej Wodzie praw miejskich. Taka forma multimedialnej rozrywki spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, dlatego postanowiliśmy zorganizować podobny quiz 11 listopada, tym razem historyczny - mówiła Joanna Gwizdała, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnej Wodzie. - Pytania według nas były łatwe, chociaż może przy dwóch czy trzech musieliśmy się dłużej zastanowić - przyznała. - Cieszę się, że mogliśmy się tutaj spotkać. Mam nadzieję, że takich okazji będzie więcej i że będziemy się dalszym ciągu wspólnie bawili - dodał burmistrz Arkadiusz Gliniecki.

Choć Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia datę 11 listopada 1918 roku, Czarna Woda została przyłączona do Polski dopiero w styczniu 1920 roku. - Wyzwoliła nas armia generała Józefa Hallera, która wkroczyła od Starogardu i wypierała Niemów bez walki - przypomniał Milewski. - Sam Józef Piłsudski w bardzo dobitnych słowach mówił, że Polacy byli wówczas w wielkim chaosie. Ale wiemy, że Piłsudski powiedział także, że naród, który w teraźniejszości nie ma szacunku dla swojej historii, dla swojego dorobku, nie zasługuje na swoją przyszłość. Mówił też, że naród, który nie szanuje swojej historii, przestaje być narodem, stając się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium. Możemy mieć wiele zdań, możemy się różnić, ale musimy wynajdować dla naszej Ojczyzny jak najlepsze rozwiązania.

Dzisiaj nikt nie musi walczyć, wzniecać powstań, udowadniać na polu bitwy swojej miłości do Ojczyzny. Nie należy jednak zapominać, że wolność i niepodległość nie są nam dane raz na zawsze. - Teraz trudno jest młodym ludziom docenić, że jesteśmy wolni, że możemy decydować, że nie jesteśmy nikomu podlegli. Nikt nie mówi nam, jak mamy myśleć, jak się zachowywać. Nikt nie narzuca nam swoich praw, nikt nas nie wykorzystuje. Mamy swój teren, tożsamość, kulturę i wiarę. Mamy też ducha walki i w trudnych sytuacjach potrafimy się zjednoczyć - mówił Łukasz Łangowski, zastępca burmistrza Czarnej Wody. - My doświadczyliśmy tego po przejściu zeszłorocznej nawałnicy nad Pomorzem. Wszyscy się zjednoczyliśmy. Dzieci składały się na remont uszkodzonego przedszkola w Brusach. Nasi ludzie grupami z piłami motorowymi jeździli tam na swój koszt, żeby udrożnić kanał. To był wielki zbiorowy obowiązek - dodał dyrektor szkoły.

Jak więc rozumieć niepodległość w czasach globalizacji i czego uczy nas historia? - Niektórzy pojmują niepodległość jako Polskę zamkniętą, samowystarczalną, bez ingerencji zewnętrznej. Twierdzą, że Unia Europejska chce nas pozbawić polskości, języka, literatury czy wiary, które pomogły nam przetrwać okres zaborów - zauważa Milewski. - Dziś w globalnym świecie nie da się uniknąć współtworzenia gospodarki bez zasobów całego świata, związków z innymi państwami i organizacjami. Trzeba jednak podtrzymywać wartości, które pomogły nam przetrwać te 123 lata niewoli. Jeżeli tutaj, w szkole, od młodego pokolenia krzewi się te wartości, to nawet jeżeli ci młodzi ludzie wyjadą kiedyś za granicę, zawsze pozostaną Polakami. Ja się nigdzie na Zachodzie nie wstydziłem mówić po polsku - przyznaje.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów.

(K.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%