Zamknij

Stowarzyszenie Centrum Drewna w Czarnej Wodzie partnerem projektu ?Budownictwo Drewniane?

00:43, 16.11.2018 K.C Aktualizacja: 01:03, 16.11.2018
Skomentuj

Stowarzyszenie Centrum Drewna w Czarnej Wodzie będzie merytorycznie wspierać projekt „Budownictwo Drewniane”, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem w zakresie budownictwa drewnianego. Wiceprezes stowarzyszenia Marcin Zboroń podpisał w tej sprawie umowę z Ministrem Środowiska.

Podpisane porozumienie to efekt sfinalizowania dotychczasowej współpracy resortu m.in. ze Stowarzyszeniem Centrum Drewna w Czarnej Wodzie promującym drewno jako strategiczny materiał budowlany.

Projekt „Budownictwo drewniane” umieszczony na liście projektów strategicznych „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań, w szczególności dla osób o umiarkowanych dochodach. Ma także pomóc stworzyć warunki do rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce oraz wykreować modę na ekologiczne budownictwo drewniane. - Stowarzyszenie zobowiązało się do wsparcia Ministerstwa Środowiska w realizacji działań podejmowanych w ramach projektu poprzez dzielenie się posiadaną wiedzą i doświadczeniem w zakresie budownictwa drewnianego, przygotowywanie propozycji rozwiązań przyczyniających się do realizacji celów projektu, współfinansowanie niezbędnych analiz, badań i opracowań oraz udostępnianie materiałów promocyjnych na temat budownictwa drewnianego - mówił Marcin Zboroń, wiceprezes stowarzyszenia i Dyrektor ds. Rozwoju i Wsparcia Biznesu w firmie Steico.

Członkowie CDCW wznoszą budynki w konstrukcjach drewnianych w całej Polsce: domy prywatne, wielorodzinne oraz budynki użyteczności publicznej. Właśnie w Czarnej Wodzie powstała w 2015 r. pierwsza w Polsce szkoła w ekologicznej i energooszczędnej technologii szkieletowej. Firma Steico zbudowała ją w ciągu 112 dni. Powstanie obiektu nie zakończyło współpracy Steico z dyrekcją szkoły. Firma wspiera placówkę w zakresie praktycznej wiedzy i materiałów dydaktycznych, oferując także autorski program szkoleń zawodowych w swoich zakładach dla uczniów kształcących się w zawodach technicznych.

Budowa domów drewnianych na wynajem to pomysł rządu na reanimację programu Mieszkanie Plus. Budową mieszkań miałaby się zająć nowa spółka Polskie Domy Drewniane, której udziałowcami są Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Spółka, poza budową domów, będzie mogła też nabywać grunty, przeprowadzać prace remontowe i modernizację budynków mieszkalnych, kupować i sprzedawać produkty drzewne oraz rozwijać nowe technologie przetwarzania drewna. Pierwotnie do grona jej udziałowców miały należeć także Lasy Państwowe, których zadaniem miało być przekazanie do spółki aportem niezalesionych gruntów, jednak na skutek protestów "Solidarności" Leśników oraz Związku Leśników Polskich wycofano się z tego pomysłu. Spółka prawdopodobnie będzie musiała więc nabywać grunty pod budowę mieszkań, co niewątpliwie przełoży się na ich cenę. Według Ministerstwa Środowiska, dzięki uruchomieniu nowoczesnej linii technologicznej produkcji drewna konstrukcyjnego spadną koszty budowy domów drewnianych. - Jak wynika z przeprowadzonych analiz, brak odpowiedniej ilości drewna konstrukcyjnego na rynku polskim jest jedną z istotnych barier dla rozwoju branży budownictwa drewnianego. Zarówno producenci domów drewnianych, wiązarów kratowych łączonych na płytki kolczaste, producenci drewna klejonego warstwowo, jak i wykonawcy bardzo często sprowadzają drewno spoza Polski albo produkują odpowiednie drewno na własne potrzeby - informuje resort.

Zgodnie z zapowiedzią rządu, w latach 2018-2022 w budynkach wielorodzinnych miałoby powstać 11 tysięcy mieszkań, a w zabudowie jednorodzinnej - 950. W planach są także dalsze zmiany prawne mające stanowić impuls dla rozwoju przetwórstwa drewna i wpłynąć na zmniejszenie ilości wywożonego z Polski drewna w postaci nieprzetworzonej.

(K.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%