Zamknij

Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna. X Międzygminny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej we Frący

16:54, 18.11.2018 K.C Aktualizacja: 16:56, 18.11.2018
Skomentuj

17 listopada w Centrum Historyczno-Edukacyjnym we Frący odbył się dziesiąty jubileuszowy Międzygminny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej zorganizowany przez Urząd Gminy w Smętowie Granicznym, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym oraz Szkołę Podstawową w Kamionce, koordynowany przez Panią Reginę Kotłowską. Uczestnicy recytowali wiersze oraz prezentowali utwory wokalne z repertuaru pieśni patriotycznych. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a najlepsi w swoich kategoriach - większe nagrody rzeczowe. Licznie zgromadzona publiczność w skupieniu i z zainteresowaniem słuchała występów uczestników.

W konkursie wzięło udział około 120 osób. Komisja oceniała dobór repertuaru i rozumienie tekstu, opanowanie pamięciowe wierszy, poprawność i ekspresję recytacji, dykcję, interpretację poetycką, warsztat wokalny, trudność wykonania i ogólny wyraz artystyczny.  Przyznając nagrody, jurorzy zwrócili uwagę, że część zaprezentowanych przez uczestników utworów była trudna i ciężka. Zachęcali do szukania radosnych tekstów, bo patriotyzm to nie tylko walka, ale również radosne umiłowanie Ojczyzny i sto lat po odzyskaniu niepodległości możemy się i powinniśmy się z niej cieszyć.

W konkursie poezji patriotycznej pierwsze miejsce w kategorii przedszkolnej zdobyła Kamila Szweda z grupy Promyczki oddziału przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Wielkim Bukowcu za przejmującą i bardzo dojrzałą jak na czterolatkę recytację "Katechizmu polskiego dziecka" wielkiego piewcy polskości Władysława Bełzy. Drugie miejsce decyzją jury zajęła Paulina Gliniecka reprezentująca przedszkole Maluszkowo w Skórczu za piękną prezentację wiersza Czesława Janczarskiego "Wszyscy kochamy naszą stolicę". Na trzecim miejscu uplasowała się Kinga Jewuła - również z przedszkola Maluszkowo - za recytację "Polska jest wspaniała" Iwony Romanowskiej. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały czteroletnia Julka Kotłowska reprezentująca oddziału przedszkolny przy szkole podstawowej w Kamionce za interpretację "Katechizmu polskiego dziecka" Władysława Bełzy oraz pięcioletnia Lena Jabłonka reprezentująca Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Kamionce za recytację wiersza Ryszarda Przymusa -"Polska".

W kategorii klas I-III jury najwyżej oceniło recytację wiersza "Twój dom" Wandy Chotomskiej przez Laurę Opacką z I klasy Szkoły Podstawowej w Smętowie Granicznym. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Grzyb z III klasy szkoły w Kamionce za prezentację wiersza "Serce naszych serc" Ewy Skarżyńskiej, a trzecie - Maksymilian Gawroński z I klasy szkoły w Smętowie za interpretację wiersza Joanny Białobrzeskiej "Moja mała Ojczyzna". Wyróżnienia otrzymały Nikola Gutowska z II klasy Szkoły Podstawowej w Kamionce za "Moją małą Ojczyznę" oraz Magdalena Rehla z Kopytkowa za "Ziemię rodzinną" Władysława Bełzy.

W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Laura Czajka z VI klasy szkoły w Piasecznie za emocjonalne wykonanie wiersza Marii Konopnickiej "O Wrześni". Za nią uplasowała się Weronika Litwińska z IV klasy Szkoły Podstawowej w Mirotkach za recytację "Gawędy o miłości do ziemi ojczystej" Wisławy Szymborskiej. Trzecie miejsce zajęła Julia Kamińska z V klasy reprezentująca świetlicę we Frący za interpretację wiersza "Polsko, nie jesteś już niewolnicą" wielkiego ambasadora polskości Leopolda Staffa. W tej kategorii przyznano aż trzy wyróżnienia. Otrzymali je Aleksandra Bożek z VI klasy szkoły w Kamionce za "Sen o Katyniu" Dominiki Świątek, Paweł Cherek ze szkoły w Kopytkowie za "Ojczyznę" Marii Kazimiery Sarnackiej oraz Amelia Kotłowska reprezentująca świetlicę we Frący za "Hołd bezimiennym bohaterom" Reginy Kotłowskiej.

W kategorii klas VII-VIII i III gimnazjum I miejsce zdobyła Alicja Gracek z klasy VII szkoły w Rychławie za recytację wiersza "O Polsko!" wybitnego przedstawiciela polskiej literatury romantycznej Juliusza Słowackiego. Drugie miejsce zajęła Oliwia Kozłowska z VIII klasy szkoły w Smętowie Granicznym za "Wizytę" Lusi Ogińskiej, a trzecie - Paweł Głąb z VIII klasy reprezentujący Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Kamionce za "Pożegnanie" Józefa Relidzyńskiego. Wyróżnienia otrzymali Monika Kwiatek z klasy VIII Szkoły Podstawowej w Smętowie Granicznym za "Naprzód" Jerzego Relidzyńskiego, Joanna Szwarc z VII klasy reprezentująca harcerki z Pączewa za "Starym Szlakiem" Józefa Mączyka oraz Martyna Badźmierowska z III kasy gimnazjum reprezentująca Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Kamionce za "Hymn o miłości do ziemi ojczystej" Ignacego Krasickiego.

Po części poetyckiej rozpoczęła się część wokalna. W konkursie piosenki patriotycznej w kategorii solistów jury jednogłośnie ogłosiło zwycięzcą 14-letniego Fabiana Czajkę ze Scholi Sanktuarium w Piasecznie, który przepięknie zinterpretował wokalnie i aktorsko "Miejmy nadzieję" Adama Asnyka. Drugie miejsce przypadło 11-letniej Laurze Czajce - również ze Scholi - za wykonanie "Dziewczyny z granatem w ręku" Bożeny Kraczkowskiej. Trzecie miejsce zajęła 11-letnia Weronika Jasiak ze Szkoły Podstawowej w Piasecznie za "Piechotę" Bolesława Lubicza-Zahorskiego. Wyróżnienia otrzymali Nadia Muszyńska z II klasy szkoły w Smętowie za "Wojenko, wojenko" i Dorota Pakuła z VI klasy szkoły w Mirotkach za "Katyńskie łzy".

W kategorii zespoły muzyczne, schole i chóry każdy wykonawca prezentował dwa utwory. Decyzją jury pierwsze miejsce zajęły ex aequo Niepubliczne Przedszkole Maluszkowo - za radosne i pomysłowe wyśpiewanie i wytańczenie miłości do Ojczyzny - oraz schola parafialna św. Cecylii w Pączewie. Drugie miejsce przypadło grupie z klas IV-V szkoły w Rychławie. Wyróżnienia otrzymały Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP w Kamionce oraz chórek świetlicowy we Frący.

Szczególne wyróżnienie w postaci pucharu otrzymał za przepiękną, spontaniczną recytację Pan Piotr Muszyński.

W przerwie między częściami poetycką i wokalną Regina Kotłowska zaprezentowała "Redutę Ordona" - wiersz Adama Mickiewicza napisany na podstawie opowiadania adiutanta, przyjaciela poety Stefana Garczyńskiego.

W Centrum Historyczno-Edukacyjnym we Frący można również obejrzeć wystawę autorstwa Reginy Kotłowskiej oraz Bartłomieja Kozłowskiego pn. "Wieści z frontów I Wojny Światowej" zorganizowaną z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przez Gminę Smętowo, GOKSiR i Szkołę Podstawową w Kamionce. Zdjęcia i dokumenty zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów własnych Reginy Kotłowskiej oraz prywatnych pamiątek użyczonych przez Zenona Uliczka, Piotra Alfuta, Piotra Muszyńskiego, Bartłomieja Kozłowskiego, Barbary Dembek-Bochniak i Sławomira Bochniak, Stanisława Guza, Andrzeja Koseckiego, Państwa Koseckich z Kranka, Miłosza Telesińskiego oraz Józefa Maleckiego. - Od zawsze zajmuję się historią - mówiła Regina Kotłowska. - Postrzegam i przekazuję ją przez pryzmat tych, którzy byli jej uczestnikami w poszczególnych miejscowościach. Pokazuję, że to, co działo się globalnie, miało również lokalne odbicie, wpływało na życie i codzienność mieszkańców poszczególnych miejscowości. Stąd wyrywani byli mężczyźni na dalekie rubieże Europy. Zaprezentowane na wystawie listy są takim właśnie łącznikiem z tamtych czasów oraz z tamtym czasem.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

(K.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%