Zamknij
REKLAMA

Cenne relikwie trafią do kościoła w Zblewie

20:30, 18.02.2019 | P.N
REKLAMA
Skomentuj

23 kwietnia 2019 r. czterdziestoosobowa delegacja z parafii w Zblewie z ks. proboszczem Zenonem Góreckim na czele, uda się z pielgrzymką do Archikatedry Gnieźnieńskiej gdzie Prymas Polski Abp Wojciech Polak ofiaruje relikwie Św. Wojciecha dla parafii. To wielkie, historyczne wydarzenie. Relikwie są pierwszego stopnia - to cząstka kości męczennika.

Jeszcze w sierpniu 2018 roku ks. proboszcz zredagował pismo skierowane do Jego Ekscelencji Abp Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, Metropolity Gnieźnieńskiego, w którym zwrócił się z prośbą o przekazanie cząstki świętego Wojciecha do parafii w Zblewie. 18 września 2018 roku na ręce Księdza Proboszcza Kuria Metropolitalna w Gnieźnie nadesłała depeszę z informacją o zgodzie na przekazanie relikwii Św. Wojciecha parafii pw. św. Michała Archanioła w Zblewie.

Aby otrzymać taki „dar”, trzeba było odpowiednio umotywować wniosek. W Zblewie nie brakuje miejsc związanych ze Świętym. W historii Zblewa również napisane jest o św. Wojciechu. Stąd wielu parafian i grup działających przy kościele wyraziło pragnienie by i w zblewskiej monumentalnej świątyni czczone były relikwie Patrona Polski. Według wciąż żywej tradycji przez Zblewo wracał orszak z ciałem św. Wojciecha.  Przekaz ten utrwalono na granitowej tablicy umieszczonej w bocznej kruchcie zblewskiego kościoła. We wrześniu 2012 roku jedno z okien kościoła wypełniono witrażem z postacią Świętego.

W organizację całego przedsięwzięcia włączył się Wójt Gminy Zblewo pan Artur Herold. Z całą swoją mocą zaangażował się w sprowadzenie cząstki Świętego do Zblewa. Uroczystość ta została wpisana w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Będzie to niesamowita pamiątka naszej wiary dla potomnych i namacalne świadectwo wspólnego udziału w uczczeniu tak ważnej uroczystości, jaką jest Święto Niepodległości.

(P.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (1)

relikwierelikwie

9 0

Teraz czas na "szczebel z drabiny, która śniła się św.Jakubowi", "ampułkę z wiatrem, który wiał w stajence betlejemskiej" i "pióro ze skrzydła archanioła Gabriela, które zgubił w czasie zwiastowania". 12:22, 19.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gst24.pl | Prawa zastrzeżone