Zamknij
REKLAMA

Kara za nie złożenie deklaracji

07:38, 13.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Do końca czerwca 2022 roku właściciele budynków muszą złożyć deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Trzeba w nich określić, jakich źródeł ogrzewania się używa. Deklaracje można złożyć w Urzędzie Miasta albo za pośrednictwem internetu. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny.

Celem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest zgromadzenie danych o tym, jak ogrzewamy swoje domy. Sporządzana na tej podstawie mapa emisyjności ma pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza.Taka baza pozwoli określić rejony potrzebujące szczególnie intensywnych działań związanych z wymianą źródła ciepła. Ma umożliwić także skuteczne dostosowanie programów modernizacji.Każdy właściciel lub zarządca budynku, zarówno mieszkalnego jak i niemieszkalnego, ma obowiązek złożenia deklaracji w wersji elektronicznej lub papierowej w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia bazy, czyli od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. w przypadku istniejących urządzeń grzewczych.W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek złożenia deklaracji powinien wypełnić zarządca zbiorczo dla części lub całego budynku. Do bazy należy zgłosić wszystkie używane źródła ogrzewania, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy z wymienieniem jego typu, piec węglowy, podgrzewacz, kominek. Trzeba zarejestrować także odnawialne źródła energii: pompy ciepła, geotermię, panele słoneczne podgrzewające wodę, z wyjątkiem fotowoltaiki.

Terminy:-deklaracje dotyczące źródeł ciepła, uruchomionych od 1 lipca 2021 r. należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania,-deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. należy składać do 30 czerwca 2022 r.

Deklaracje do CEEB można złożyć w formie papierowej wypełniając formularz odręcznie i wysyłając go pocztą albo doręczyć do urzędu. Osoby, które chcą zgłosić źródła ogrzewania za pośrednictwem internetu, muszą wejść na stronę www.zone.gunb.gov.pl. Należy pobrać formularz zgłoszeniowy i go wypełnić, podpisać przez profil zaufany lub e-dowód osobisty i wysłać.

Deklaracje do pobrania:deklaracja-A zamieszkała

deklaracja-B niezamieszkała

Źródło - Urząd Miasta Starogard Gdański

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%