Zamknij
REKLAMA

TRAGICZNIE MAŁA LICZBA TESTÓW W WOJ. POMORSKIM

17:32, 09.04.2020 | P.R
Skomentuj
REKLAMA

Na całym Pomorzu od 3 marca do 7 kwietnia sprawdzono 3743 próbek.

Policzmy: mowa jest zatem o 36 dniach. Daje to więc średnio ok. 104 testów na dobę. A jak to się przekłada na powiaty? Województwo pomorskie to 4 miasta na prawach powiatu (Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot) oraz 16 powiatów, Łącznie – 20. Jeśli podzielimy 104 testy na ilość miast na prawach powiatu i powiatów otrzymamy średnią 5,2 testów na jeden powiat (lub miasto na prawach powiatu) na dobę!

Pamiętajmy, że jest to wartość średnia. W początkowym okresie było wykonywanych najmniej testów, potem ich liczba systematycznie, aczkolwiek powoli, wzrastała. Poza tym w niektórych powiatach czy miastach wykonuje się większą ilość badań, w innych mniej.

W województwie pomorskim w marcu badania przeprowadzały tylko dwa laboratoria. Od 3 marca działa Laboratorium Diagnostyki Medycznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Od 19 marca funkcjonuje drugie laboratorium w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, które w ciągu doby może wykonać do 70 testów. Dzięki uruchomieniu od 1 kwietnia trzeciego punktu, Prywatnego Laboratorium Medycznego Bruss Grupa Alab zwiększyła się nie tylko liczba przeprowadzanych testów, ale też skrócił czas oczekiwania na wynik. Bruss może zbadać ok. 200 próbek na dobę. W maju planuje wykonywać 800 testów. Ruszyło też kolejne prywatne laboratorium na Pomorzu. Invicta docelowo może zbadać ok. półtora tysiąca próbek na dobę. To jedno z największych laboratoriów genetycznych w województwie pomorski, które ma odpowiedni sprzęt i wykwalifikowany personel.

(P.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz