Zamknij
REKLAMA

Niższe rachunki w przyszłym roku

12:00, 29.11.2019 | M.N
Skomentuj
REKLAMA

Urząd Gminy Starogard Gdański podpisał z wykonawcą umowę na dostawę i montaż 98 zestawów paneli fotowoltaicznych. Ich instalacja pozwoli obniżyć rachunki za prąd.  Montaż rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

- Smog, niska emisja, pyły zawieszone to problemy, które w równym stopniu dotykają nas wszystkich, dlatego dbałość o środowisko to jeden z naszych priorytetów. Warto przypomnieć, że tylko w tym, kończącym się, roku zaplanowaliśmy na ten cel około 18 mln zł – mówi Magdalena Forc-Cherek, Wójt Gminy Starogard Gdański.

Inwestycja ta jest bardzo potrzebna i oczekiwana. Lista chętnych na instalację 98 zestawów paneli o mocy od 2,12 kWp do 5,035 kWp zapełniła się już dwa lata temu. Kolejne kroki zostaną podjęte w przyszłym roku. Na przełomie lutego i marca zorganizowane zostanie spotkanie wykonawcy z mieszkańcami. Będzie można wówczas dowiedzieć się dokładnie o terminy i przebieg montażu.

Działanie tego typu instalacji jest bardzo proste. W panelach znajdują się ogniwa fotowoltaiczne. Pod wpływem działania promieni słonecznych dochodzi w nich do tzw. efektu fotowoltaicznego. W konsekwencji powstaje prąd stały, która następnie trafia do tzw. Falownika. Jest to urządzenie, które przekształca prąd stały w przemienny, pozwalający zasilać urządzenia elektryczne w domu lub firmie. Pozyskana dzięki panelom słonecznym energia „wypiera” prąd sieciowy gwarantując, że w pierwszej kolejności będzie wykorzystany ten z fotowoltaiki.

- Biorąc pod uwagę zdolność zestawów do produkcji prądu oraz jego obecną cenę, mieszkańcom inwestycja powinna zwrócić się szacunkowo w ciągu 12 miesięcy – wyjaśnia Piotr Jacewicz, prezes firmy Sanito.

 

Inwestycja to efekt współpracy z gminą Bobowo, z którą w 2017 roku złożyliśmy wspólnie wniosek "Ochrona powietrza poprzez montaż odnawialnych źródeł energii u mieszkańców Gmin Starogard Gdański i Bobowo”. Projekt – poza fotowoltaiką – zakłada instalację u naszych mieszkańców, m.in. 69 kolektorów słonecznych do grzania wody, 32 pomp ciepła i 44 kotłów na biomasę. Łączny koszt projektu to ponad 4,2 mln zł.

 

(M.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz