Zamknij
REKLAMA

Jak to miejsce będzie się teraz nazywać?

14:22, 27.01.2020 | M.N
Skomentuj
REKLAMA

„Skwer 100-lecia powrotu Starogardu do Macierzy”  – tak będzie się nazywał plac w Starogardzie Gdańskim u zbiegu ulic: marsz. J. Piłsudskiego, 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i Fryderyka Chopina. Nazwa upamiętnia setną rocznicę wyzwolenia miasta z rąk pruskich przez Błękitną Armię gen. Józefa Hallera. Rocznicę powrotu Starogardu Gdańskiego do Państwa Polskiego.

29 stycznia 2020 roku Starogard Gdański obchodzić będzie okrągłą – setną rocznicę powrotu miasta do Państwa Polskiego. Dokładnie 100 lat temu – 29 stycznia 1920 roku Błękitna Armia gen. Józefa Hallera wyzwoliła Starogard Gdański z rąk pruskich. To wielkie wydarzenie było nie tylko spełnieniem marzeń i oczekiwań tysięcy starogardzian o życiu w wolnej i niepodległej Ojczyźnie, ale zapoczątkowało nowy etap w historii miasta, już w granicach II Rzeczypospolitej.

„Mimo przejmującego zimna, 29 stycznia 1920 roku mieszkańcy Starogardu z entuzjazmem wyszli na ulice, by świętować dzień odzyskania wolności. Z radością witali polskich żołnierzy z Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. (…) Uroczyście powitały ich też nowo mianowane władze miasta i powiatu, duchowieństwo katolickie, przywódcy polskich organizacji i członkowie polskich towarzystw. Inkorporacja Starogardu do Polski, która nastąpiła w wyniku zajęcia miasta przez polskie wojsko i przekazanie władzy przedstawicielom ludności polskiej w dniu 29 stycznia 1920 r., zapoczątkowała nowy etap w historii miasta.” – pisał w swoim opracowaniu „Styczeń 1920, luty i marzec 1945 na Kociewiu” Józef Milewski.

Nowa nazwa placu „Skwer 100-lecia powrotu Starogardu do Macierzy”, położonego u zbiegu ulic: Marszałka Józefa Piłsudskiego, 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i Fryderyka Chopina, ma być trwałą pamiątką rocznicy tych pięknych wydarzeń i hołdem złożonym wszystkim bohaterom tamtych dni.

(źródło UM Starogard)

(M.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz