12 października w auli I LO w Starogardzie Gdańskim odbyły się połączone obchody 65-lecia Ogniska Pracy Pozaszkolnej i powiatowego Dnia Edukacji Narodowej.
Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim będące placówką oświatową powiatu starogardzkiego zlokalizowaną w dawnej bursie przy ul. Sikorskiego 26 od momentu powstania wielokrotnie zmieniało nazwę, siedzibę, dyrektora oraz organ prowadzący. Historię i obecną działalność placówki przedstawił jej dyrektor Grzegorz Oller.
- Placówka w swojej historii przechodziła kilka zmian i kilka faz rozwoju - mówił Oller. -Powstała w 1953 roku jako Dom Harcerza, ale była to już placówka oświatowa. Mieściła się wówczas w baraku przy Szkole Podstawowej nr 2 na ul. Sobieskiego. W 1963 roku zmieniła nazwę na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. W 1975 roku placówkę przemianowano na Ognisko Pracy Pozaszkolnej i umieszczono na rynku w Ratuszu. W 1991 roku przeniesiono ją na ulicę Zblewską 8 do szkoły z basenem i weszła ona w skład tej szkoły. W 2000 roku placówka został przejęta przez powiat starogardzki, zaś w 2002 roku przeniosła się do budynku przy ul. Sikorskiego 26, w którym mieści się do dziś. W placówce pracowali m.in. Jan Schulz - regionalista, założyciel Kapeli Kociewskiej, Stanisław Karbowski - dyrygent Starogardzkiej Orkiestry Dętej, dyrektor szkoły muzycznej, późniejszy prezydent Starogardu, Grzegorz Piotrowski - poeta, Andrzej Bona - wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim, Maria Kurowska-Gwizdoń - logopeda. Obecnie na zajęcia do placówki uczęszcza ok. 1000 osób. Oprócz zajęć stałych, które są kołami zainteresowań, są też zajęcia okresowe. Są to różnego rodzaju imprezy, warsztaty itp. Jest 41 kół stałych i 13 okresowych. Gromadzą się w pracowniach tj. muzyczna, plastyczna, teatralna, taneczno-muzyczna, kreatywna, doradztwa zawodowego, edukacji obywatelskiej i animacji imprez. Z ważniejszych wydarzeń organizowanych przez OPP można wymienić np. Powiatowy Festiwal Piosenki Ekologicznej "Jedziemy do lasu", kociewski konkurs plastyczno-fotograficzny dla dzieci i młodzieży "Krajobraz Kociewia - tradycje i współczesność", konkurs wiedzy o powiecie starogardzkim, ogólnopolski konkurs plastyczny na kociewską kartkę pocztową o tematyce bożonarodzeniowej, kociewski konkurs szopek bożonarodzeniowych, konkurs kociewskich kolęd i pastorałek "Kolandy Lólków Naszych", Międzywojewódzki Festiwal Zespołów Kociewskich „BRZAD”, Forum Samorządów Szkolnych w Bolesławowie, Bolesławowo Business Week czy organizowany od niedawna Kociewski Przyjaciel Nauki i Sztuk.
Dyrektor wyróżnił tytułem Przyjaciela OPP za wspomaganie działalności Ogniska Stefana Galińskiego, Józefa Olszynkę, Wioletę Grzemską, Jarosława Leczkowskiego, Patryka Gabriela, Beatę Wilczewską, Katarzynę Smuczyńską, Andrzeja Pograniczego, Dorotę Bogun, Magdalenę Jankowską, Agnieszkę Lamek, Marię Leszczyńską oraz Mirosławę i Zbigniewa Moller.
Podziękował również przedstawicielom Rady Rodziców oraz dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych z powiatu starogardzkiego za bliską i dobrą współpracę między szkołami a OPP. Podziękował też nauczycielom zatrudnionym w OPP: Wojciechowi Bednarkowi, Agnieszce Brzozie, Piotrowi Chrapkowskiemu, Magdalenie Haras, Alinie Jeleń, Lucynie Kreft-Surowiec, Katarzynie Oller, Krzysztofowi Paulowi, Krzysztofowi Strzelińskiemu, Piotrowi Tyborskiemu , Annie Zwiernik oraz Joannie Armatowskiej. Nagrodę za pracę otrzymali również pracownicy administracji i obsługi: Janusz Stolz, Bogdan Olszynka, Andrea Bukowska i Małgorzata Zalewska.
Dyrektorowi i całej kadrze OPP gratulował starosta Leszek Burczyk.
- 65 lat w życiu placówki to naprawdę długi czas, ponad 2 pokolenia. To tysiące wychowanków, całe zastępy nauczycieli, pracowników, bez których żadna placówka nie mogłaby funkcjonować - mówił starosta. Podkreślił, że mimo wielu przeobrażeń, zmian nazwy, siedziby czy osób zarządzających, przez cały czas jeden element był ciągle niezmienny: placówka od początku do dziś zajmuje się czasem wolnym dzieci i młodzieży, rozwojem ich zainteresowań i pasji. - Dzisiaj trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie naszego systemu oświaty ponadgimnazjalnej bez Ogniska Pracy Pozaszkolnej, dlatego wszyscy ogromnie cieszymy się z tego jubileuszu. W imieniu zarządu powiatu bardzo serdecznie dziękuję Panu Dyrektorowi wraz ze wszystkimi współpracownikami za te 65 lat działalności w Starogardzie, że potrafiliście wypracować sobie bardzo silną pozycję w naszym systemie edukacji. Chyba można Wam tylko życzyć, abyście jeszcze wiele lat prowadzili takie działania dla młodzieży i z młodzieżą - zakończył starosta.
Gratulacje i życzenia w imieniu wszystkich placówek oświatowych powiatu starogardzkiego złożyła dyrektor starogardzkiej poradni psychologiczno – pedagogicznej Bernadeta Grunwald oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach Mirosława Moller.
- Bez Was nie byłoby tego, co można nazwać dzisiaj rozwijaniem zainteresowań i pasji. Jesteście kuźnią talentów, w której czasem pracujecie jak kowale, rzeźbiąc coś artystycznego, a czasami jak jubilerzy, wystarczy tylko delikatna oprawa i efekt jest wspaniały - mówiła Grunwald.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Zaprezentowali się młodsze i starsze zespoły kociewskie, uczestnicy zajęć wokalnych, tanecznych, chór, orkiestra dęta oraz... sami nauczyciele w niecodziennych przebraniach.
Na koniec z okazji powiatowego Dnia Edukacji Narodowej starosta wręczył nagrody dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych powiatu starogardzkiego.
Dołączamy do życzeń i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gst24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz