Chemia jest dziedziną, z którą duża część społeczeństwa ma niewiele do czynienia. Jednakże to właśnie chemia często jest w stanie wyjaśnić podstawowe procesy zachodzące w przyrodzie, a w efekcie ma ogromny wpływ na codzienne życie. Z tego powodu, podstawową wiedzę chemiczną powinien posiadać każdy.
Chemia towarzyszy nam codziennie, niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie. Podstawowa wiedza chemiczna pozwala zrozumieć, przykładowo, dlaczego jedne substancje są trujące, a inne nie, dlaczego niektóre substancje są płynne, a inne stałe, a także jak zachodzą procesy takie jak spalanie, fermentacja czy fotosynteza. Czemu świeczka gaśnie po przykryciu jej kloszem?
Wszystkie wymienione powyżej przykłady to tak naprawdę proste mechanizmy chemiczne, których zrozumienie nie zajmie wiele czasu, a może okazać się przydatne w życiu. Nie bez przyczyny pewien poziom wiedzy chemicznej jest w szkole wymagany. W związku z tym, podręczniki do nauki chemii często stworzone są w sposób bardzo przystępny i pozwalają poznać podstawowe procesy chemiczne. Przykładowo, podręcznik "To jest chemia 1. Zakres podstawowy" wdraża nas w świat chemii w sposób ułożony i bardzo przystępny - rozpoczynając od budowy atomu, przez budowę związków chemicznych, roztwory, reakcje chemiczne i kończąc na elementach chemii fizycznej.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że każdą rzecz w naszym otoczeniu jest zbudowana z atomów poszczególnych pierwiastków i ich związków, i można zapisać jej budowę za pomocą odpowiedniego wzoru. Przykładowo, powszechnie używana sól jest tak naprawdę związkiem, solą sodu i chloru. Cukier, z którym mamy do czynienia na co dzień, to sacharoza, która także ma swój wzór chemiczny. Często w sklepie wybierając gotowe potrawy, można spotkać się z informacją, że dany produkt nie zawiera glutaminianu monosodowego, który z kolei jest solą sodu i kwasu glutaminowego, popularnym wzmacniaczem smaku.
Na co dzień można się również spotkać z wszelkiego rodzaju roztworami. Jako bazę do roztworu często wykorzystuje się wodę, a każdy z nas na pewno wykonał kiedyś jakiś roztwór. Roztwór można określić odpowiednimi parametrami, a najbardziej podstawowym będzie stężenie roztworu. To właśnie stężenie roztworu określa jak dużo substancji rozpuściliśmy, przykładowo w wodzie. W przypadku roztworu wody z cukrem, im więcej cukru wsypiemy, tym większe będzie stężenie roztworu - roztwór będzie słodszy.
Chemia towarzyszy nam na co dzień, warto zatem coś o niej wiedzieć. Podstawowym źródłem wiedzy chemicznej są wszelkie podręczniki, ale dobrym pomysłem może być także książka natury popularno-naukowej z ciekawostkami, taka jak "Znikająca łyżeczka. Dziwne opowieści chemicznej treści" Sama Keana, "50 idei, które powinieneś znać. Chemia" Bircha Haileya oraz "Laboratorium w szufladzie" Angeliki Gumkowskiej.