Zamknij

Wszystko co trzeba wiedzieć o systemie rynnowym

11:07, 22.11.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:09, 22.11.2023

Który materiał powinniśmy wybrać do naszego systemu rynnowego – plastik czy stal? Jakie aspekty budowy rynny są ważne, jak dobrać kształt do stylu budynku? Co wpływa na długie i prawidłowe funkcjonowanie systemu rynnowego i co może zrobić właściciel? W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje o rynnach i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania. 

Co zaliczamy do systemu rynnowego? 

Prawidłowo działający system odprowadzania wody jest kluczowy dla dachu, szczególnie dla dużych i takich o skomplikowanej budowie. W zasadzie im większa powierzchnia, tym więcej opadów dach musi przyjąć na siebie, dlatego musi też być w stanie efektywnie odprowadzić nadmierną ilość wody, aby nie dopuścić do zawilgocenia elewacji. 

Często system odwadniający nazywamy rynnami, ale jest to mylące określenie, ponieważ rynna to tylko część całości, do którego zalicza się również: narożniki, rury spustowe, haki i łączniki rynien. Każdy element jest równie ważny, usterka jednego narusza działanie pozostałych. Trzeba uważnie wybrać głębokość rynien odpowiednią dla budynku, a z zamontowaniem całego systemu dobrze jest zaufać fachowcom. 

Gdzie sprawdzą się metalowe i plastikowe rynny? 

Na wybór odpowiedniej marki i typu rynny zwykle spory, a wręcz decydujący wpływ, ma kosztorys. Tańsze będą na pewno plastikowe rynny (PCV), których główną zaletą jest niewrażliwość na zadrapania. Z kolei dużym minusem jest mała wytrzymałość przy rozszerzalności cieplnej. Niska temperatura sprawi, że może dojść do kruszenia i niszczenia plastiku, a wysoka rozmiękcza materiał, a to może doprowadzić do rozszczelnienia rynien. Ten problem jednak nie dotyczy już rynien metalowych, bo zarówno ekstremalne temperatury oraz promieniowanie ultrafioletowe nie są im straszne. Na rynku znajdziemy kilka ich rodzajów, czyli między innymi miedziane, tytanowo-cynkowe, tytanowe i aluminiowe. Oprócz tego możemy jeszcze znaleźć rynny ze stali ocynkowanej, bardzo powszechnie występujące na dachach, na co wpływ ma przystępna cena i wytrzymałość. W ofercie Blachy Pruszyński z tego rodzaju znajdziemy rynny stalowe powleczone poliuretanowymi powłokami ochronnymi, które zapobiegają zanikaniu koloru przez działanie promieniowania ultrafioletowego. 

Jeżeli w naszej okolicy intensywne i obfite deszcze to częste zjawisko, dobrym rozwiązaniem będą głębsze rynny, mające potencjał do odprowadzenia większej ilości opadów (przykładem są rynny NIAGARA). W przypadku, gdy nowy system rynnowy ma zostać zainstalowany na już dokończonym dachu, powinno wybrać się model, który posiada odpowiednie haki, umożliwiające montaż bez ingerencji w pokrycie dachowe.  

Rynny półokrągłe a kwadratowe 

Tak naprawdę kształt jest głównym elementem odróżniającym te dwa rodzaje rynien od siebie. Wraz ze wzrostem popularności minimalistycznego stylu architektonicznego, producenci zaproponowali kwadratowe rynny. Przekrojem i wykończeniem nawiązują do nowoczesności w budownictwie, która zwykle charakteryzuje się prostymi kształtami, wykorzystuje metal i szkło, a także cechuje się stonowanymi barwami.  

Mówiąc o kwadratowych rynnach, nie wolno pominąć NIAGARY KWADRATOWEJ. Ta uznana rynna zrobiona jest ze stali ocynkowanej, a jej powierzchnię pokrywają dwie warstwy poliuretanu. Jej wysoka jakość nie podlega dyskusji, dlatego też została nagrodzona w branży budowlanej już nie raz. Dodatkowym atutem NIAGARY jest możliwość zamontowania jej na kilka różnych sposobów, jako system: gzymsowy, ukryty, okapowy i bezokapowy. Ten ostatni cieszy się dużą popularnością wśród minimalistycznych projektów domów jednorodzinnych. 

Oczywistym jest, że funkcjonalność systemu rynnowego jest najważniejsza – nikt nie chce podmytych ścian, ale względy estetyczne, czyli dopasowanie rynien do stylu budynku, także są istotne. Rozwiązaniem na to jest korzystanie z produktów jednego producenta, dzięki czemu wszystko będzie pasować kolorystycznie i technicznie. Pamiętajmy też o corocznym przeglądzie rynien – możemy wtedy upewnić się o ich drożności i nie martwić się podczas co większej ulewy. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%