Zamknij

Pionowy ogród – pomysł na ekonomiczną dekorację firmy

08:48, 20.04.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:49, 20.04.2022

Bilans zysków i strat w przedsiębiorstwach to jeden z najważniejszych firmowych dokumentów. Dokładna analiza poniesionych wydatków oraz zyskanych profitów jest kluczowa dla przewidywania kondycji całego przedsięwzięcia. Jest to kwestia niezwykle ważna, nawet w kontekście, wydawałoby się dość błahego, planowania biurowych dekoracji.

Ogród pionowy – co to jest?

Jest to wertykalna kompozycja, która składa się z roślin. Może być przytwierdzona na stałe do dużej ściany, pełnić formę mniejszego obrazu z mchu lub stanowić mobilny parawan z kwiatów. Możliwości kształtowania tej dekoracji jest wiele, stąd jej ogromna i niesłabnąca popularność. W jej przypadku trzeba też liczyć się z dość dużymi kosztami jak na biurową ozdobę. Wnosi ona jednak do życia pracowników wiele pozytywnych aspektów, sprawiając, że miejsce pracy jest dla nich o wiele przyjemniejszą przestrzenią.

Co daje pionowy ogród pracownikom?

Według danych Human Spaces Report „Biophilic Design in the Workplace” (ang. Biofilne projektowanie w przestrzeni pracowniczej) zieleń wpływa korzystnie na samopoczucie pracowników. Choć sami badani dość rzadko mówią o tym, by organizacja biurowej przestrzeni miała wpływać na ich decyzję o ewentualnym opuszczeniu firmy, to 18% z nich stwierdziło, iż tęsknią do roślin w miejscu pracy. Badania potwierdziły wzrost produktywności pracowników o 8% w firmach, które zdecydowały się na naturalne elementy w biurze. Sami współpracownicy określili, że rośliny i kolor zielony mogą zwiększać ich poziom wydajności, entuzjazmu, motywacji i szczęścia w pracy. A kto nie chciałby tak mocnej drużyny w swojej firmie?

Biurowe realia dla żywych zielonych ścian

Tymczasem biura niespecjalnie mają możliwość zapewnienia pracownikom żywych roślin. Około 42% przestrzeni pracowniczych nie ma dostępu do naturalnego światła. Z kolei 7% biur nie ma okien w ogóle. Przez to ponad 55% pracowników nie ma dostępu do żadnej formy zieleni – wewnątrz i na zewnątrz. Przy braku okien nie jest możliwe zorganizowanie żywej zielonej ściany. Chyba, że chcemy wydawać duże pieniądze na doświetlanie roślin. Wówczas co miesiąc musimy uwzględnić w budżecie spore wydatki na dodatkową energię elektryczną.

Ile jeszcze kosztuje ogród wertykalny?

W pierwszej kolejności płacimy za sam system donic, w których posadzone będą rośliny. Same sadzonki to także dodatkowy koszt. Ten duet jest tym droższy, im więcej metrów kwadratowych ma mieć cała kompozycja. Ponadto należy w firmie rozwiązać kwestię podlewania. Mogą to robić pracownicy porządkowi, z kolei przy dużej ścianie z roślin może konieczne być zatrudnienie ogrodnika na godziny. Jeżeli chcemy to nieco zmodernizować, postawmy na system automatycznego nawadniania. Wówczas to komputer bada poziom wody w glebie i uzupełnia braki. Należy jednak wiedzieć, że tego typu instalacje nie nadają się do nieruchomości z ujęciem wody twardej. Bez względu na wybraną metodę podlewania, w kosztorysie musimy uwzględnić cenę dodatkowego zużycia mediów.

Badacze zachęcają do wdrożenia biophilic design do biur

W podsumowaniu badań czytamy, iż najlepiej jest wdrożyć elementy idei biophilic design, czyli projektowania w zgodzie z komfortem psychicznym, wywoływanym stosowaniem naturalnych elementów oraz większych przestrzeni. Powinniśmy brać przykład z dużych zagranicznych korporacji, w których już stosuje się te zasady. Nie możemy jednak od razu zapewnić pracownikom wszystkiego. Należy więc wdrażać te idee, które wpłyną na produktywność, będąc jednocześnie najmniejszym kosztem dla przedsiębiorstwa. Tylko wówczas będziemy w win-win situation (ang. sytuacja, w której każdy wygrywa).

Ekonomiczny ogród pionowy? Plantia!

Co więc będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem? Oczywiście zakup ogrodów pionowych, które wykonane są z tworzyw sztucznych. Zapewniają one pracownikom dostęp do widoku zieleni, a firmę kosztują tylko raz – w momencie ich kupna. Zielone ściany ze sztucznych roślin Plantia to modele wysokiej jakości, które m.in. dzięki odporności na szkodliwe działanie promieni UV, będą w naszym przedsiębiorstwie pięknie się prezentować przez lata. Brak kosztów eksploatacji i pielęgnacji sprawia, że w planie wieloletnim jest to finansowo najkorzystniejsze rozwiązanie. Ogrody wertykalne Plantia wprowadzą optymizm i entuzjazm do Twojej firmy, zwiększając produktywność i motywację do pracy Twoich pracowników.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%