Zamknij

Jak radzić sobie z jesiennym przeziębieniem?

11:11, 25.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:11, 25.10.2022

Czasem trudno uchronić się przed przeziębieniem, szczególnie w przypadku przebywania w miejscach publicznych, zatłoczonych. Każdy może być potencjalnym nosicielem chorobotwórczych drobnoustrojów. Wraz z nadejściem chłodnych dni zwiększa się ryzyko infekcji, dlatego warto znać szereg sposobów na radzenie sobie z przeziębieniem. Nie wymaga ono leczenia, ale oczywiście przydadzą się rozmaite metody na łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Można również wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Warto sięgnąć po produkty prosto z natury typu propolis, zioła. Wiele osób zapomina o skuteczności przykładowo stawiania baniek, syropu z cebuli.

Jak sobie pomóc przy przeziębieniu?

Przeziębieniu najczęściej towarzyszy katar, który może być bardzo uporczywy. Nie zaleca się jednak sięgania po apteczne krople do nosa, bo przy częstym stosowaniu przynoszą one efekt odwrotny do zamierzonego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zwykła irygacja nosa, tani i skuteczny sposób praktykowany od lat. Istotne jest także rozgrzanie się, aby zniwelować uczucie zimna i dreszcze. Z pomocą przychodzi koc elektryczny, termofor, gorący napar ziołowy (szczególnie przygotowane z ziela lipy i liści malin). 

Wspaniale sprawdza się bulion warzywny, długo gotowany na kościach, z dodatkiem przypraw antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Rosół i barszcz czerwony będą świetną opcją, podobnie jak pikantna zupa miso. Można popijać herbatę z dodatkiem cytrusów, czyli cytryn, pomarańczy, limonki. Znajdują się w nich spore ilości witaminy C, to samo dotyczy malin, pietruszki, owoców dzikiej róży, papryki, zielonych warzyw liściastych. Przy przeziębieniu najczęściej dochodzi do utraty łaknienia, więc wspaniale sprawdzają się lekkostrawne smoothie z wymienionych wyżej produktów.

Sposoby na infekcje górnych dróg oddechowych

Wspaniałą opcją przy przeziębieniu jest wypijanie dobrej jakości mleka z czosnkiem i miodem. Warto również smarować klatkę piersiową i plecy smalcem gęsim, który działa rozgrzewająco. Oczywiście nie brakuje również aptecznych maści, które przynoszą ukojenie przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Polecieć można przykładowo maść bursztynową i majerankową, olejek kamforowy. Bardzo ważne jest zwiększenie podaży cynku przy przeziębieniu, który łagodzi jego przebieg i przyspiesza powrót do zdrowia. 

Z pomocą przychodzą również olejki eteryczne, szczególnie eukaliptusowy, herbaciany, miętowy i geraniowy. Można wkropić kilka kropli do gorącej wody, ale jeszcze lepszy efekt uzyskuje się dzięki dyfuzorowi - całe pomieszczenie wypełnia się pięknym zapachem, który ułatwia oddychanie. Olejki eteryczne działają antybakteryjnie, wspomagają oczyszczanie przewodów nosowych. Na bolące gardło rewelacyjnie sprawdzają się płukanki, które można przygotować szybko i tanio, w z soli i ciepłej wody. W ten sposób uzyska się miksturę o działaniu antybakteryjnym i dezynfekującym. Rewelacyjne są także napary z szałwii, które odkażają i niwelują stany zapalne.

Poznaj skuteczne metody walki z przeziębieniem

Świetnym rozwiązaniem przy przeziębieniu jest propolis na gardło, można go kupić także w formie sprayu. Stanowi naturalny antybiotyk, działa łagodząco na podrażnienia i stany zapalne błon śluzowych. Propolis posiada silne właściwości antybakteryjne. Bardzo ważną kwestią w przypadku przeziębienia jest dbanie o nawilżenie powietrza. Suche i ciepłe w okresie grzewczym wzmaga objawy, podrażnia błony śluzowe. Najlepiej sprawdzają się nawilżacze powietrza, ale jeśli ktoś nie ma tego typu urządzenia, to może postawić miskę z gorącą wodą. Unosząca się para zwiększy poziom wilgotności powietrza. Pamiętać należy także o częstym wietrzeniu pomieszczenia, co zmniejsza obecność chorobotwórczych drobnoustrojów. 

Od lat stosuje się syrop z cebuli, który jest niezwykle skuteczny przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Należy obrać i posiekać na drobno cebulę, pozostawić ją na kilka godzin w ciepłym miejscu. Puści ona soki, do których warto dodać miód i sok cytrynowy. W przypadku przeziębienia kluczowy staje się wypoczynek, bo tylko podczas snu organizm ma możliwość zregenerowania się. Warto mieć pod ręką korę wierzby, która wykazuje działania podobne do aspiryny. Redukuje dolegliwości bólowe, niweluje stan zapalny i obniża gorączkę. Niezwykle pomocne są także kwiaty i owoce czarnego bzu. Działają one napotnie i przeciwbólowo, zmniejszają ciepłotę ciała. Z pomocą przychodzi także imbir, który od lat stanowi skuteczny środek na przeziębienie. Można wycisnąć z niego sok, robić napary.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%