Zamknij
REKLAMA

Typy pracowników – sprawdź, do jakiej grupy należysz

09:49, 23.10.2018 | Materiał Partnera

Przydzielenie pracownika do określonej grupy ma na celu ułatwić porozumiewanie się pracodawcy z pracownikiem oraz dostarczyć szefowi szereg informacji na temat tego, jak należy postępować z danym podwładnym. Możemy wyróżnić 9 rodzajów pracowników, oto one:

Przyjaciel

Ktoś, kto uwielbia pomagać innym i czuć się potrzebnym. Osoba, która jest oddana firmie, zależy jej na poprawnym wykonywaniu swoich obowiązków. W kontaktach z innymi ceni sobie ich zdanie.

Filozof

Osoba, która lubi mieć kontrolę nad tym, co się dzieje. Jej miejsce pracy jest dobrze zorganizowane i uporządkowane. Ceni sobie poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa. Niechętnie odstępuje od wcześniej ustalonych zasad i norm. Według niektórych, taki typ pracownika wymaga sporo naszej uwagi.

Gwiazda

Osoba, która chce być nieustannie w centrum uwagi, robi wszystko, aby o niej mówiono, niekiedy budzi nawet kontrowersje. To osobowość pragnąca uznania. Chce stale wspinać się po szczeblach kariery, osiągać awanse. Niektórzy ludzie z taką osobowością publicznie chwalą się swoimi dokonaniami, np. tym, że otrzymali podwyżkę i ich wynagrodzenie wynosi teraz
5900 zł brutto, dostali służbowe auto, czy choćby to, że zostali wybrani przez szefa na reprezentanta firmy na zagranicznym spotkaniu przedsiębiorców. W zamian od swoich słuchaczy oczekują pochwały, uznania. Takiemu pracownikowi zależy nie tylko na własnym rozwoju, ale także firmy, dlatego pracodawca powinien pokazać mu, że docenia jego wysiłek i zaangażowanie w obowiązki i rozwój przedsiębiorstwa.

Budowniczy

Taka osoba, która potrzebuje jasno określonej ścieżki kariery i własnego rozwoju, możliwości wypełniania powierzonych zadań i obowiązków. Zadowalające wynagrodzenie, które przyczynia się do podwyższenia poziomu jego życia, przyciąga go do miejsca pracy. Lubi zdrową rywalizację, a dodatkowe nagrody, pochwały, słowa uznania powodują u niego poczucie przynależności i przywiązania do miejsca pracy.

Prezes

Bez niego żadne przedsiębiorstwo nie jest w stanie dobrze prosperować. To osoba potrzebująca poczucia władzy, wykazująca silne cechy przywódcze. Chce mieć istotny wpływ na to, co dzieje się w firmie. Od osoby na takim stanowisku wymaga się dużej odpowiedzialności, ale także ciągłego rozwoju, poszerzania swoich umiejętności, ponieważ istnieje zagrożenie wypalenia zawodowego.

Twórca

Ktoś, kto wyróżnia się spośród innych pracowników kreatywnością i inwencją twórczą. Nie lubi monotonii, chce robić nowe rzeczy, dlatego nieustannie stawia sobie wyzwania, poszukuje niekonwencjonalnych metod rozwiązania problemów. Taka osoba uwielbia pracę w grupach, więc wspólny projekt, wymagający wymiany opinii, poglądów członków grupy jest czymś, w czym twórca będzie miał okazję się wykazać i spełnić.

Poszukiwacz

Potrzebuje celu określonego w jasny i konkretny sposób, do którego będzie mógł dążyć. Chętnie pomaga innym współpracownikom, ale tego samego oczekuje od nich. W swojej pracy potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, szczerych pochwał, informacji zwrotnej, czy to, co robi jest wykonane dobrze, czy należałoby coś poprawić. Taki pracownik dobrze sprawdzi się na odpowiedzialnym i zadaniowym stanowisku.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop