Zamknij

Kradzież samochodu - jak jej uniknąć?

11:23, 15.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:33, 15.01.2019
Skomentuj

Samochód to dla wielu osób ogromne marzenie, które chcą jak najszybciej spełnić. Jednak gdy to pragnienie się ziści, zaczynają pojawiać się problemy. Jednym z nich jest bezpieczeństwo naszego pojazdu. Otóż okazuje się, że złodzieje kradną i samochody nowe, luksusowe, ale też całkiem stare. Ważne jest dowiedzieć się, co zrobić, żeby tej kradzieży zapobiec. 

Ważne jest, by pamiętać, że w razie problemów na drodze, wezwać profesjonalną pomoc, niż prosić o nią przypadkowych uczestników ruchu drogowego. Nigdy nie znamy intencji takiej osoby.

Metody kradzieży przez złodziei - najbardziej popularne

Sposobów na kradzież samochodu jest mnóstwo. Przy rabunku używają znanego chyba wszystkim łomu lub bardzo nowoczesnych komputerów. Złodzieje muszą być przygotowani na każdą ewentualność, więc każdorazowo obserwują swój łup, zanim po niego sięgną.

Pierwszym i jednocześnie jednym z najbardziej popularnych metod kradzieży jest kradzież “na butelkę”. Złodziej wkłada butelkę w lewe lub prawe tylne koło. Gdy kierowca chce wyjechać samochodem, słyszy hałas. Wysiada z auta, by sprawdzić, co się dzieje i zostawia najczęściej odpalony samochód. W tym momencie podbiega złodziej i odjeżdża autem.

Równie popularną metodą kradzieży jest “na ulotkę”. Polega ona na prawie tym samym, co metoda wyżej. Złodziej umieszcza ulotkę za wycieraczkę tylnej szyby. Oczywiście samochód zostaje wybrany tak, by właściciel pojazdu nie zauważył ulotki przed wejściem do auta. Dopiero w momencie zerknięcia w tylne lusterko widzi kartkę papieru. Potem sytuacja wygląda niemalże identycznie jak w wypadku metody “na butelkę”. Po opuszczeniu samochodu przez właściciela, wchodzi do niego przestępca i odjeżdża.

Jedyna słuszna rada, jakiej w takim momencie mogą udzielić policjanci, to taka, by nie zostawiać odpalonego samochodu, gdy się pojazd opuszcza - nawet jeśli ma być to wyjście na chwilkę. Kluczyki zawsze powinno się wyjąć ze stacyjki i umieścić w bezpiecznym miejscu.

Nigdy nie opuszczaj samochodu z kluczami w środku!

Inną modną metodą kradzieży jest kradzież “na kieszeń”. Składa się z dwóch faz. Pierwsza to taka, w której złodziej kradnie kluczyki z kieszeni lub torby właściciela pojazdu. Drugą fazą jest sama kradzież auta, która dla złodzieja jest bardzo szybkim i łatwym sposobem zarobku.

Trudniejszą i wymagającą większego poświęcenia jest metoda kradzieży samochodu “na śpiocha”. Złodziej musi włamać się do mieszkania właściciela pojazdu, podczas gdy ten śpi i ukraść jego klucze. Często złodziej rozpyla gaz usypiający, by zyskać pewność, że nikt nie przeszkodzi mu w kradzieży. Ze względu na trudność i ryzyko, ta metoda jest znacznie rzadziej spotykana niż powyższe.

Jako ostatnią metodę należy przytoczyć tę “na skaner”. Rozwój technologiczny sprawił, że coraz częściej zamiast tradycyjnych kluczy, powstają jego techniczne zamienniki w postaci kart zbliżeniowych. Złodzieje posiadają już urządzenia, które w kilka minut potrafią zeskanować i wygenerować klon karty.

Jak ustrzec się przed kradzieżą? Zadbaj o bezpieczeństwo już teraz

  • alarm - powinien być podstawową, jeśli chodzi o dbanie o bezpieczeństwo naszego pojazdu. Podczas wyboru powinno się zwrócić uwagę na jego funkcje - najlepszym rozwiązaniem jest wybranie alarmu, który każdorazowo zmienia kod.
  • blokada skrzyni biegów - tego rodzaju blokada montowana jest wewnątrz samochodu, w obudowie tunelu centralnego, a uruchamia się ją za pomocą kluczyka.
  • blokada kierownicy - polega ona na założeniu tzw. laski łączącej kierownicę z pedałami. Montuje się ją również w kolumnie kierowniczej, pod maską rozdzielczą, a także pod regulacją położenia kierownicy. Ją również uruchamia kluczyk.
  • nadajnik GPS - ten system nie uchroni nas przed kradzieżą, ale pozwoli nam kontrolować, gdzie aktualnie znajduje się samochód. Taki nadajnik można spokojnie umieścić wewnątrz samochodu.
  • nadajnik radiowy - jest skuteczniejszy niż nadajnik GPS, ponieważ ma znacznie lepszy zasięg - nie traci go nawet na parkingach podziemnych, jest w stanie uśpienia do momentu zgłoszenia kradzieży przez właściciela pojazdu, ma własne zasilanie.
  • wyłącznik pompy paliwa - należy go umieścić w dobrze ukrytym miejscu, inaczej jest bezużyteczny. Powoduje odcięcie pompy paliwa, przez co samochód nie ruszy.

Pozostawienie torby w widocznym miejscu może kosztować Cię sporo nerwów, pieniędzy i problemów.

Pamiętaj również o kilku istotnych zasadach:

  • parkuj samochód w dobrze widocznych miejscach lub na parkingach strzeżonych,
  • części samochodowe kupuj tylko z zaufanych źródeł,
  • kluczyki chowaj do wewnętrznej kieszeni, a w domu w oddali od drzwi wejściowych,
  • nigdy nie zostawiaj dokumentów w samochodzie.

Pamiętaj, że nawet jeśli parkujesz samochód tylko na chwilę, powinieneś sprawdzić, czy wszystkie drzwi oraz klapa od bagażnika są zamknięte, włączyć alarm oraz inne zabezpieczenia, schować bagaże i torby w niewidoczne miejsce, wyeksponowane mogą kusić potencjalnego złodzieja.

W czasie podróży samochodem, pamiętaj o kilku ważnych punktach:

  • nie zostawiaj toreb, bagaży na przednim siedzeniu pasażera lub na tylnej kanapie. Jeśli je tam zostawiasz, pamiętaj o zabezpieczeniu drzwi od wewnątrz, by nikt nie miał możliwości dostania się do wnętrza auta, np. podczas stania w korku.
  • nie zabieraj autostopowiczów, gdy podróżujesz sam, a tym bardziej z miejsc podejrzanych lub osób, które swój wizerunek ukrywają pod warstwą ubrań.
  • Nie zatrzymuj się w lasach, miejscach nieoświetlonych.

Należy pamiętać, że z roku na rok możliwości przestępców rosną. Posiadają nowoczesny sprzęt, metody. Dlatego tym ważniejsze jest dbanie i zabezpieczenie samochodu przed kradzieżami. Powinniśmy być zawsze przygotowani na każdą ewentualność, a w razie awarii na drodze wezwać profesjonalną pomoc, zamiast prosić o jej udzielenie przypadkowych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie ważne jest to w nocy i w odległym od naszego zamieszkania miejscu. Wezwanie pomocy drogowej zapewni Ci bezpieczeństwo i gwarancję uczciwej i rzetelnej pomocy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%