Zamknij
REKLAMA

O gminie Starogard Gdański z kandydatami na urząd wójta

17:16, 26.10.2018 | K.C
REKLAMA
Skomentuj

Już 4 listopada mieszkańcy gminy wiejskiej Starogard Gdański wybiorą nowego wójta. O stanowisko ubiegają się Magdalena Forc-Cherek oraz Krzysztof Trawicki, którzy uzyskali najwięcej głosów w I turze wyborów. Zadaliśmy kandydatom kilka pytań - zobaczcie, jakich odpowiedzi udzielili.

 

Jakie są według Pani/Pana największe problemy gminy i jak chciałaby Pani/chciałby Pan je rozwiązać? Jakie inwestycje w gminie są dla Pani/Pana priorytetowe?

MF-Ch: Problemy są długofalowe i takie, które trzeba naprawiać od razu. Problemem długofalowym jest zbyt mała ilość utwardzonych dróg. Mamy ponad 200 km dróg lokalnych, po których porusza się coraz więcej pojazdów. Utrudnienia komunikacyjne niekorzystnie przyczyniają się do wykorzystania potencjału rozwoju naszej gminy, ale też niekorzystnie wpływają na komfort życia mieszkańców. Dlatego priorytetem moim i moich radnych w nadchodzącej kadencji będzie utwardzanie dróg lokalnych. Palącym obecnie problemem jest sprawa śmieci. Mam jasno sprecyzowane i dobre pomysły na takie zorganizowanie przez gminę odbioru odpadów od mieszkańców, aby byli oni zadowoleni, a gmina nie ponosiła nadmiernych kosztów. Prowadzę na ten temat rozmowy z gminami, które od kilku lat samodzielnie prowadzą gospodarkę śmieciową i na pewno wykorzystam ich dobre doświadczenia. Chcę jasno zaznaczyć, że cenię bardzo korzyści płynące z możliwości uczenia się naszych dzieci w naszych gminnych szkołach, również tych mniejszych. Zapewnienie najlepszych warunków uczenia dla naszych dzieci będzie bardzo istotnym obszarem moich działań. Utworzymy też kolejne 10-godzinne przedszkole, co ułatwi aktywność zawodową rodzicom, z korzyścią dla nich i dla rozwoju całej gminy.

KT: Na dzisiaj diagnozuję dwa główne problemy. To jest obszar obejmujący drogi i śmieci. Moją propozycją jest stworzenie Gminnego Programu Budowy i Remontu Dróg oraz budowy ścieżek rowerowych. Chciałbym przeznaczać 1 mln zł na drogi w każdym z 27 sołectw. Jeśli chodzi o śmieci to nie może być tak, że Urząd Gminy bawi się w jakieś doraźne rozwiązania, jak np. worki. Proponuję profesjonalną Gospodarkę Odpadami w Gminie Starogard Gdański. Trzeba zakupić odpowiednie pojemniki, których zawartość będzie regularnie opróżniana . Ponadto pozostaje kwestia oświaty. Widzę, niepokojącą tendencję do likwidowania szkół. Ja jestem zwolennikiem modelu, w którym to uczeń jest podmiotem. Dzieci i ich edukacja to przyszłość. Takie szkoły, jak w Rokocinie, Suminie czy Dąbrówce potrzebują przyzwoitej infrastruktury.

 

Co, Pani/Pana zdaniem, powinno się zmienić w sposobie zarządzania gminą?

MF-Ch: Gmina to Mieszkańcy. Zmienię podejście urzędników do Mieszkańców, stawiając na konsultacje, rozmowy i osobisty kontakt, co pozwoli sprawniej rozwiązywać problemy. Zwiększę ilość i ułatwię kontakt wójta z Państwem. Taki jest mój dotychczasowy sposób działania i zamierzam go wprowadzić w całym urzędzie. Uważam też, że potrzebne jest ponowne przyjrzenie się programom inwestycyjnym funkcjonującym w gminie, mam na myśli program: śmieciowy, kanalizacyjny, drogowy, autobusowy. Wspomniana weryfikacja będzie miała na celu ustalenie, czy przyjęte wcześniej kryteria wyboru zadań i kolejności ich realizacji są właściwe z punktu widzenia potrzeb całej społeczności naszej gminy. Jeśli będzie trzeba, to będę działała na rzecz zmiany obecnych zasad. We wszystkich ważnych sprawach decydować będzie Państwa głos.

KT: Wszystko! Przede wszystkim gmina to nie urząd, a mieszkańcy. Zdecydowanie musi nastąpić zmiana relacji: gmina-mieszkaniec oraz gmina-powiat. Trzeba zerwać z niejasnymi relacjami i układami, na które zwraca uwagę znakomita część mieszkańców. Kolejna sprawa to jak najszybsze, wręcz z marszu powołanie Młodzieżowej Rady Gminy oraz Rady Senioralnej, a także wprowadzenie nowoczesnych standardów w urzędzie.

 

Jak wygląda gmina Starogard Gdański Pani/Pańskich marzeń?

MF-Ch: Gmina Starogard Gdański moich marzeń to gmina, gdzie o sobie decydują Mieszkańcy. Uczestniczą w działaniach gminy poprzez różne formy współudziału. To gmina, gdzie jeździ się po utwardzonych drogach. To gmina, do której z własnej woli wraca wykształcona młodzież, bo tu jest jej miejsce na ziemi. To gmina, w której przedsiębiorcy aktywnie prowadzą działalność, a mieszkańcy angażują się w działalność społeczną i realizują swoje pasje i marzenia. To miejsce, gdzie każdy z nas z przyjemnością żyje, pracuje, mieszka i odpoczywa. Nasza gmina daje możliwości spełnienia tych marzeń i ja w pełni je wykorzystam.

KT: Przede wszystkim zadowoleni i szczęśliwi mieszkańcy poruszający się po bezpiecznych drogach, dobrze wyedukowana młodzież, gmina z doskonałą infrastrukturą do uprawiania sportu i rekreacji. Gmina powinna być świetnie skomunikowana z miastem. W pełni zgazyfikowana z pełną infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną. Widzę także przyjazną przestrzeń do rozwoju kultury i inicjatyw lokalnych.

 

Dlaczego mieszkańcy powinni zagłosować 4 listopada właśnie na Panią/Pana?

MF-Ch: Znam naszą gminę bardzo dobrze. Znam sytuację w każdej z 27 miejscowości, a przez kilkanaście lat pracy, realizacji projektów infrastrukturalnych i społecznych poznałam też osobiście znaczną część mieszkańców, ich warunki życia, ich potrzeby i zainteresowania. To doświadczenie jest bardzo cenne i osobiste. Przygotowuję się do zarządzania gminą od dawna, począwszy od mojego wykształcenia prawniczego i z zakresu zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim, poprzez wieloletnie zarządzanie organizacjami pozarządowymi dysponującymi wielomilionowymi budżetami (m.in. LGD Chata Kociewia), po ukończenie cenionej Szkoły Liderów samorządowych prowadzonej przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Jestem młoda i pełna energii do wprowadzania zmian oraz planowania i realizacji wieloletnich planów rozwoju, wykraczających ponad jedną 5-letnią kadencję. Mój charakter, osoby energicznej, potrafiącej odważnie i jasno argumentować oraz skutecznie negocjować z trudnymi partnerami na pewno przyczyni się do maksymalnego wykorzystania możliwości rozwojowych naszej gminy.

KT: Gmina powinna zarządzać osoba spoza urzędu. Gmina potrzebuje menadżera samorządowego z doświadczeniem na różnych szczeblach samorządu. Macie Państwo wybór pomiędzy kontynuacją w postaci pracownicy urzędu, która miała kilkanaście lat na rozwój gminy, a człowiekiem z doświadczeniem popartym efektywnym działaniem w gminie, powiecie i województwie.

(K.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (9)

KociewiakKociewiak

7 0

Dobra wiadomość jest taka że w poniedziałek o 17 będzie debata kandydatów. Każdy może przyjść i zadać pytania. W szkole wyższej na Kościuszki w Starogardzie 14:12, 27.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec GimnyMieszkaniec Gimny

13 6

Podejrzewam, że jeśli wójtem zostanie Pani Magdalena problem dróg rozwiązywany będzie jak dotychczas. Drogi w bardzo dobrym stanie ale prowadzące np. do Sołtysa, pracownika gminy będą wylewane asfaltem a zwykłym mieszkańcom będzie sypany gruz z, którego wystają druty/pręty. Jak zrobiono to np. w Suminie 17:16, 27.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Drugi mieszkaniec GmDrugi mieszkaniec Gm

14 2

Wybór jak wybór, urzedniczka która teraz krytykuje gmine a sama w niej pracuje od lat.. smiechu warte. Pan Trawicki, nie znam ale można warto coś zmienić.
17:52, 27.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dariusz BrzozaDariusz Brzoza

14 3

Witam wszystkich mieszkańców Gminy Starogard Gdański, chociaż nie jestem mieszkańcem gminy to znam realia życia mieszkańców a zwłaszcza młodzieży bo urodziłem się na wsi i mieszkałem długie lata na gospodarstwie z rodzicami .Chodziłem do szkoły w Kolinczu gdzie nauczycielami między innymi byli rodzice Michała Gunther ale to odległe czasy a na religię chodziliśmy do Klonówki jest co wspominać .Dzisiaj ludziom na wsi żyje się lepiej i o to chodzi aby było jeszcze wygodniej to trzeba być otwartym na zmiany które gwarantują to ludziom mieszkającym na wsi.I stoi dylemat wyboru Wójta ja powiem kilka słów o panu K.Trawickim w 1998roku zawitałem do Kleszczewa jako sponsor drórzyny piłkarskiej Grom Kleszczewo Wójtem był pan Gajewski i zaraz po nim pan Trawicki i proszę mi wierzyć że współpraca była owocna dla wiosek Gminy Zblewo po objęciu Urzędu Wójta .Skupiałem się bardziej na rozwoju sportu ,jezdziliśmy po Gminach grać w piłkę nożną i widziałem jakie postępy robiła Gmina Zblewo w każdej wsi przy boiskach szatnie które są wykorzystywane do imprez wiejskich i tym podobne .Orliki to już chyba ma każda wieś i szkoły jest w gminie czym się pochwalić za dwóch kadencji pana Krzysztofa Trawickiego i zostając wybranym na V-ce Marszałka Woj,Pomorskiego zostawił dobrego zastępcę a potem Wójta pana Artura Herold .Proszę powiedzieć kto ma takie doświadczenie w kierowaniu zasobem Gminy i ludzi w niej mieszkających jak nie pan Trawicki. Jeżdząc po latach po wioskach i roznosząc zaproszenia do głosowania na pana Trawickiego to widzę jaka jest różnica między Gminami a nie mówię o wioskach w Gminie Starogard Gdański a Gminą Zblewo.I tu jest szansa na zrobienie tego samego a może nawet lepiej przez nowo wybranego Wójta i co czytam że powoła Radę Młodzieży to jest szansa dla młodych mieszkańców aby uczestniczyć w życiu wsi i mieć swoje zdanie w Gminie bo inaczej pouciekają do Miast albo i dalej .Io seniorach terz pamięta ,szanowny mieszkańcu jak ja słyszę odpowiedz pytając się mieszkańca Rywałdu co myśli o Panu Trawickim to z góry mam odpowiedz e my idziemy na Panią Herek BO ONA TAM URZĘDUJE A JAK PRZEGRA TO MAMY PRZECHLAPANE ,nie bardzo wiem o co chodzi ale czas zmienić myślenie że urzędnika trzeba się bać to oni są dla nas, przez nas wybrani i za to im się należy szacunek .Koncząc tylko w skrócie mój epizod ja bym głosował na Krzysztofa Trawickiego bo on nie musi się uczyć zarządzać bo on to umie robić i to będzie dobra decyzja jeżeli zagłosujecie właśnie tak. Pozdrawiam moich kolegów prezesów klubów i zawodników z którymi się spotykaliśmy na meczach a kibiców w szczególności bo to była istna uczta emocji na takich meczach z wyrazami szacunku Dariusz Brzoza 20:53, 27.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brzoza DariuszBrzoza Dariusz

9 1

Przepraszam panią Cherek za błędne wpisanie pani nazwiska przeoczenie najmocniej przepraszam 21:10, 27.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec gminy 3Mieszkaniec gminy 3

3 0

Problem przedszkola jest bardzo istotny. Jednak zanim zostanie utworzone kolejne przedszkole warto byłoby dokończyć pierwsze. Mam na myśli plac zabaw dla przedszkolaków i doprowadzenie terenu wokół przedszkola do stanu estetycznego 11:19, 28.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

huston1huston1

17 2

Moim zdaniem mamy do wyboru (1) Wójta z województwa lub (2) Wójta - pracownika urzędu gminy. Osobiście pasuje mi opcja 1 z tego względu, że Pani Magda to zaufana ekipa Stanisława Połoma, który panował w gminie tyle lat, że nikt nie potrafi policzyć jak długo. Standardem demokracji jest wymiana elit - na co ta gmina zasługuje :-) 13:20, 29.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Debata się odbyła?Debata się odbyła?

7 0

Nigdzie nie można znaleźć nic na temat debaty między kandydatami. 11:51, 31.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

red.red.

1 0

W debacie wziął udział tylko Krzysztof Trawicki. 22:08, 05.11.2018


REKLAMA
© gst24.pl | Prawa zastrzeżone