Zamknij
REKLAMA

Surowe kary za pokazy handlowe! "Konsekwentnie eliminujemy patologie"

13:27, 16.01.2022 | M.O. / UOKiK
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Ponad 900 tys. zł to suma kar nałożonych przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w grudniu za naruszenia praw konsumentów związane ze sprzedażą na pokazach handlowych. - Konsekwentnie eliminujemy patologie - tłumaczy prezes Tomasz Chróstny. 

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzje związane z umowami zawieranymi podczas tzw. pokazów handlowych. Wobec czterech przedsiębiorców oraz członka zarządu jednej z tych firm nałożone zostały kary.

Za nieuczciwe praktyki rynkowe, niedozwolone postanowienia umowne oraz brak współpracy z Urzędem podczas postępowania wyniosły łącznie ok. 916 tys. zł

- Konsekwentnie eliminujemy patologie, do jakich dochodzi podczas pokazów handlowych, a których ofiarami często są seniorzy - informuje prezes Chróstny.

Jak dodaje, ukarani przedsiębiorcy – co szczególnie naganne - wykorzystywali obawy konsumentów o zdrowie albo manipulowali cenami tak, aby uczynić zakup niezbędnym lub atrakcyjnym.

- Wprowadzali także w błąd co do niemożności odstąpienia od umowy lub stosowali niedozwolone klauzule, które utrudniały rozwiązanie kontraktu – dodaje prezes.

Po raz pierwszy przy ustalaniu sankcji skorzystano z uprawnienia, które pozwala ukarać menedżera odpowiedzialnego za doprowadzenie do naruszeń praw konsumentów.

Kara ta maksymalnie może wynieść 2 mln zł, a w przypadku menedżera spółki z sektora finansowego - 5 mln zł. Wcześniej sankcje na członków zarządu były już nakładane w postępowaniach antymonopolowych np. dotyczących zmów na rynkach ciepłowniczym oraz fitness.

- Menedżer, który umyślnie dopuścił do nieuczciwych praktyk wobec konsumentów, powinien osobiście ponosić za to odpowiedzialność. Dlatego zdecydowałem o nałożeniu 250 tys. zł kary na jedynego członka zarządu spółki MAGFORTE. Zatwierdzał on treści ulotek z zaproszeniami na badania, szkolił handlowców i nadzorował sposób prowadzenia przez nich pokazów - uzasadnia Chróstny.

 

Wszystkie decyzje są nieprawomocne, przedsiębiorcom i członkowi zarządu spółki przysługuje odwołanie do sądu.

(M.O. / UOKiK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%