Zamknij

Bezrobocie w Polsce

10:36, 23.10.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 10:37, 23.10.2018

Nie pozostało nam nic innego, jak tylko się cieszyć – stopa bezrobocia w naszym kraju nieustannie spada.

Czym jest stopa bezrobocia?

To podstawowy miernik wielkości bezrobocia. Określa stosunek zarejestrowanych osób bezrobotnych, czyli takich, które nie wykonują żadnej pracy zarobkowej, choć są zdolni i gotowi do podjęcia aktywności zawodowej, do liczby osób aktywnych zawodowo. Stopa bezrobocia jest wyrażana w procentach. Obecnie przyjmuje się, że tylko milion osób nie znalazło pracy.

Jak wypadamy na tle Unii Europejskiej?

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Polsce wynosi 4,7%, natomiast w Unii – 9,6%. To jest nasz najlepszy wynik w historii, z którego możemy być dumni. Najmniejsze bezrobocie jest w Czechach (3,4%), drugie miejsce należy do Niemców (3,3%), na trzecim zaś znajdują się Węgrzy.

Wewnątrz Polski

Jeżeli chodzi o poszczególne województwa, najniższe bezrobocie można zaobserwować w województwie wielkopolskim (5,2%), a najwyższe (12,7%) – w warmińsko-mazurskim.

Polacy pełni optymizmu

Jak wynika z najnowszych badań – Polacy odznaczają się dużym poziomem zadowolenia z pracy. Najwyższy poziom zadowolenia można zaobserwować w Holandii, bo aż 76%, Polacy znajdują się na drugim miejscu z wynikiem 74%, a za nami – Szwajcarzy (73%). Ponadto, znajdujemy się w czołówce państw najbardziej optymistycznie nastawionych na rynek pracy i jego dalszą przyszłość. Przyjmuje się, że aż 84% Polaków jest nastawionych pozytywnie i nie obawia się swojej przyszłości zawodowej. Jak wynika z badań – większy optymizm względem przyszłości wykazują badani w przedziale wiekowym 16 – 24 lata. Deklarują, że nie martwią się o swoją karierę, nie spoglądają też z lękiem i obawą w przyszłość. Jeśli chodzi o ludzi starszych (55 +), posiadają oni znacznie mniej optymistyczne nastawienie.

Jakie branże są pozytywnie nastawione na przyszłość?

Z pewnością takie, które charakteryzują się dosyć dużymi zarobkami, np. branża informatyczna czy telekomunikacyjna, w których zarobki mogą sięgać nawet 5200 zł brutto. W tych branżach pracownicy wyrazili aż 85% zadowolenia ze swojej obecnej posady, a ich pozytywne nastawienie do przyszłości zawodowej zajmuje pierwsze miejsce w europejskiej klasyfikacji. Na drugim miejscu sytuują się: architektura i budownictwo, w których to pracownicy w większości wyrazili pozytywny stosunek do swojej pracy oraz zapewnili, że nie obawiają się przyszłości zawodowej. Czują się pewnie. Inna sytuacja rysuje się wśród pracowników zatrudnionych w branży artystycznej i kulturze. Jedynie 71% badanych jest zadowolona ze swojego obecnego stanowiska pracy. Część osób martwi się o wysokość zarobków. Najgorsza sytuacja panuje w branżach: handlowych, gastronomicznych oraz rozrywkowych.

Polacy – najbardziej pracujący naród w Unii

Warto wspomnieć o tym, że Polska należy do krajów najbardziej pracowitych w Europie. Nasz kraj zajął drugie miejsce pod względem ilości przepracowanych godzin (40,2 h). Wyprzedzają nas jedynie Grecy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%