Rozwiązanie umowy o pracę z pracodawcą musi odbywać się w formalny sposób. Niekiedy chcemy zakończyć współpracę z daną firmą przez to, że znaleźliśmy inną, chcemy wyjechać lub z innych powodów. Faktem jest, że w takiej sytuacji nie ma mowy o zaprzestaniu pojawiania się w pracy bez poniesienia konsekwencji. Potrzebne jest tutaj rozwiązanie umowy o pracę, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeśli obie strony są gotowe do negocjacji, można postawić na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron! Co warto wiedzieć o takiej opcji? Czym cechuje się wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron?
Warto wiedzieć, że wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Stosunek pracy można także rozwiązać bez wypowiedzenia, za wypowiedzeniem (zachowując okresy wypowiedzenia), z upływem czasu, na który była zawarta umowa lub z dniem ukończenia pracy, na której wykonanie zawarto umowę. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron odbywać się może nie tylko z inicjatywy pracownika, lecz także pracodawcy. Taka metoda jest dostępna praktycznie w każdej umowie, którą chcemy rozwiązać. Nie jest wymagane zachowanie formy pisemnej, jednak warto o to zadbać dla celów dowodowych. Na jakie sposoby można rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron? W tym wypadku dochodzi do:
Istnieje możliwość zakończenia stosunku pracy wraz z chwilą podpisania porozumienia lub w późniejszą datą. Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron może zakończyć stosunek pracy w chwili podpisania lub z datą późniejszą. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Pracownika.
Jeżeli pracownik występuje z inicjatywą rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, taki dokument powinien zawierać poniższe elementy:
Pamiętajmy o tym, że potwierdzenie odbioru pisma nie oznacza od razu tego, że doszło do rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca powinien wyrazić swoją odpowiedź, czyli może zgodzić się lub odrzucić propozycję.
Jeśli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę o pracę, można zdecydować się na porozumienie stron. Musi zostać ono przygotowane na piśmie i podpisane przez każdą ze stron. Gdy obie strony się zgodzą, można rozstać się praktycznie od razu, w natychmiastowym trybie, czyli w dniu porozumienia. Jest to największa zaleta jaką daje porozumienie stron - mamy do dyspozycji dowolny okres wypowiedzenia, który można wydłużyć lub skrócić. Zazwyczaj wypowiedzenie za porozumieniem stron jest inicjowane przez pracodawcę i pracownika wtedy, gdy jedna strona chce uniknąć długiego okresu wypowiedzenia, przykładowo gdy pracownik zaczyna nową pracę.
Nasze życie jest pełne niespodzianek i nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą nas skłaniać do zmiany pracy. Jeśli mamy już nową pracę i chcemy ją zacząć jak najszybciej, najlepiej byłoby dogadać się z aktualnym pracodawcą. Być może szef zgodzi się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, bez okresu wypowiedzenia, co pozwoli nam praktycznie z dnia na dzień opuścić miejsce pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Ważne jest to, że nie możemy przestawać pojawiać się w pracy bez żadnej informacji, gdyż to pociągnie za sobą przykre konsekwencje.
Podsumowując, warto zauważyć, że wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest bardzo często stosowane w wielu zakładach pracy. Daje dużą swobodę obu stronom wtedy, gdy chcą się rozstać szybko i bez żadnych problemów. Pamiętajmy jednak o tym, że porozumienie jest możliwe jedynie wtedy, gdy obie strony się na to zgodzą.