Zamknij
REKLAMA

Jaka działka pod mały dom jednorodzinny?

00:00, 12.06.2022 | Materiał przy współpracy z MGProjekt

Określenie minimalnych wymiarów działki budowlanej może sprawić spore problemy. Raz na jakiś czas parametry mogą ulec zmianie, a wszystko uzależnione jest od lokalizacji oraz ukształtowania terenu. Wiele osób zastanawia się, jaka działka pod mały dom jednorodzinny?

Parametry działki pod budowę małego domu jednorodzinnego

Należy pamiętać, że przepisy prawne dosyć często się zmieniają, dlatego ze wszystkim trzeba być na bieżąco. Oprócz tego niezwykle ważna jest szerokość działki budowlanej. Powszechnie uważa się, że 600 metrów kwadratowych na terenach miejskich to optymalna wielkość działki budowlanej pod budowę domu. Należy jednak pamiętać, że minimalna wielkość działki jest zdecydowanie mniejsza i wynosi 300 metrów kwadratowych. Można śmiało powiedzieć, że 1500 metrów kwadratowych będzie optymalną wielkością działki na terenach podmiejskich, natomiast minimalna to 1000 metrów kwadratowych. Najwięcej powierzchni potrzeba na wsi, gdzie 3000 metrów kwadratowych to wielkość optymalna. Rozmiar minimalnej działki uzależniony jest od tego, gdzie będzie się znajdować. Z reguły jest to od 300 do 1000 metrów kwadratowych. Tereny podmiejskie i wsie warto wybierać, jeżeli zależy nam na dużej minimalnej powierzchni działki budowlanej. Działkę w terenie miejskim warto rozważyć, jeśli celem jest posiadanie możliwie najmniejszej działki budowlanej. Warto mieć na uwadze, że na polskim rynku minimalny wymiar działki w terenie miejskim wynosi 300 metrów kwadratowych. Budowę domu jednorodzinnego trzeba odpowiednio zaplanować. Ważna jest przede wszystkim ekipa budowlana złożona z doświadczonych fachowców. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych firm budowlanych, które od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Warto dodać, że w mieście można postawić najmniejszą działkę budowlaną, natomiast na wsi największą. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od osobistych preferencji oraz oczekiwań. Należy pamiętać, że 600 metrów kwadratowych to optymalna wielkość działki w mieście. Jeżeli chodzi o najmniejszą możliwą to jest to 300 metrów kwadratowych.

Wybór działki budowlanej

Rygory są nieco większe na terenach podmiejskich, gdzie najmniejsza wielkość wynosi 1000 metrów kwadratowych, a optymalna 1500. Jeśli wziąć pod uwagę te kwestie to bardzo szerokie są widełki. W zależności od terenu wymiary mogą się znacząco różnić. Dlatego tak ważny jest teren, na którym działka stoi. Zakup działki w mieście jest dobrym rozwiązaniem dla fanów małych działek. Z kolei wieś będzie idealnym wyborem dla miłośników przestrzeni. Na wsi można odpocząć i się porządnie zrelaksować. W mieście panuje zgiełk i hałas, a nie wszystkim odpowiada życie w takich warunkach. Ciężko jest się wtedy skupić nawet na własnych myślach. Najważniejsze jest, żeby minimalna wielkość zgadzała się z minimalną szerokością. W przypadku terenów podmiejskich i wsi jest to 1000 metrów kwadratowych, a 300 metrów kwadratowych w mieście. Działka może być zarówno wąska, jak i szeroka i jest to niezależne od minimalnej wielkości działki budowlanej. Warto dodać, że 16 metrów przyjmuje się jako minimalną szerokość działki. Przepisy polskiego prawa nie określają jednak minimalnej szerokości działki. Jedynie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego mogą regulować te kwestie.

Szerokość działki

Oczywiście bardzo wąska jest działka o szerokości 6 metrów, ale niektórym osobom takie wymiary w ogóle nie przeszkadzają. Bardzo ważne jest, żeby zwracać uwagę na nowelizacje przepisów dotyczących wielkości działek budowlanych. Wszystko jest szczegółowo uwzględnione w miejscowych planach zagospodarowania przestrzeni, dlatego warto z nich korzystać. Trzeba też dokładnie wyjaśnić, czym właściwie jest działka. To pojęcie jest zdefiniowane w ustawie o gospodarce z nieruchomościami. Według ustawy są to wchodzące w skład nieruchomości części gruntu odrębnie oznaczone w ewidencji (katastrze) nieruchomości. Należy pamiętać, że nie wszystkie działki są działkami budowlanymi. Żeby uznać działkę za działkę budowlaną niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim działka musi mieć charakter działki zabudowanej. Do tego działka musi być wyposażona w odpowiednie urządzenia infrastruktury technicznej, a także posiadać dostęp do drogi publicznej. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zostały określone wymogi działki budowlanej. Brak jest regulacji, które wskazują minimalną wielkość działki budowlanej. Uzależnione jest to głównie od projektu domu - jeśli szerokość działki budowlanej jest mała, warto wybrać projekt domu na wąską działkę.

(Materiał przy współpracy z MGProjekt)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%